Kraj Anglia

Stolica: Londyn
Waluta: funt brytyjski (GBP), 1 GBP = 100 pensów
Wiza: wiza nie jest wymagana
Język: angielski
Napięcie: 240 V
Powierzchnia: 130 395 km²
Ludność: 53 012,5 tys.

Anglia Płd. - Wsch.

Anglia Płd. - Zach.

Anglia Pn. - Wsch.

Anglia Pn. - Zach.

Anglia Śr. - Wsch.

Najpiękniejsza starówka w Anglii, legendarny zamek Nottingham i tajemniczy Las Sherwood.

Informacje ogólne

Wśród niezwykłych krajobrazów Anglii Środkowo-Wschodniej, znanej bardziej jako East Midlands, wybijają się przemysłowe miasta z pięknymi starówkami oraz Las Sherwood, czyli legendarna puszcza z dębem, pod którym obozowała banda słynnego banity Robin Hooda. Podróżując na północ regionu, mija się równiny i pola uprawne przechodzące następnie w pagórki, na których ulokowały się małe miasteczka i stojące samotnie zabytkowe dwory. Na turystów czeka tam również kilka legendarnych zamków zwanych Five Burghs of Danelaw, a także najważniejsze hrabstwa: Nottinghamshire i nadmorskie Lincolnshire.

Właśnie Nottinghamshire, kojarzone głównie z przygodami Robin Hooda, jest historycznie najważniejszym hrabstwem, dla legendy którego zjeżdża tam najwięcej turystów. W starożytności ziemie te należały do rzymskiej prowincji zwanej Brytanią i przebiegał tamtędy ważny szlak handlowy łączący północ Wysp Brytyjskich z południem. W wieku V n.e. osiedlili się tam Anglowie, natomiast nazwa Nottinghamshire po raz pierwszy pojawiła się w 1016 roku. Późniejsze czasy normańskie i rewolucja przemysłowa wpłynęły znacząco na rozwój regionu i jego gospodarkę, doskonale funkcjonującą do dziś.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Sercem turystycznym East Midlands jest Nottingham – miasto z legendarnym zamkiem, najsłynniejszą oberżą w Anglii i średniowieczną atmosferą. Pierwszą twierdzę przy rozlewiskach rzeki Trent zaczęto wznosić w XI wieku i od samego początku nadano jej ważne znaczenie i status królewskiej rezydencji. Właśnie z tego zamku w roku 1642 król Karol I wyruszył na wojnę domową w Anglii, a osada rozbudowana wokół twierdzy wzbogaciła się dzięki garncarstwu, tkactwu, szklarstwie i browarnictwu. Miasto obecnie nastawione jest na turystów, którzy mogą spacerować pomiędzy kamienicami i przemierzać malownicze uliczki, na których organizowane są rozmaite imprezy kulturalne. Zwiedzanie można przykładowo zacząć od głównego rynku Market Square, nad którym góruje zabytkowy ratusz Council Hausei, po zobaczeniu którego warto posiedzieć chwilę przy nowoczesnej fontannie. Od placu odchodzi ulica Friar Lane, którą najlepiej jest podążyć w kierunku osławionego zamku Nottingham Castle. Chociaż po normańskiej warowni pozostały jedynie mury, spodobać się może wzniesiona na jej miejscu w XVII wieku rezydencja księcia Newscatle. Na zamkową wystawę „Opowieść o Nottingham” składają się bardzo ciekawe kolekcje różnych form sztuki pochodzące z kilku wieków. Turyści odwiedzają zamek także z powodu znajdującego się tam pomnika Robin Hooda oraz piwnic zamkowych wydrążonych w skałach pod wzgórzem. Nottingham ogólnie uchodzi za miasto jaskiń, więc warto zbadać podziemia z pozostałościami średniowiecznych mieszkań, studnią życzeń i garbarnią, by przekonać się o słuszności ciekawych opowieści. Legendy o banitach z Sherwood najlepiej poznać w Tales of Robin Hood i ruszyć dalej na zwiedzanie pozostałych zabytków, z których najciekawszy jest kościół Mariacki przy Lace Market. Warto także udać się do Galerii Sprawiedliwości, gdzie można wcielić się w rolę oskarżonego o przestępstwo złoczyńcy, dostać numer identyfikacyjny i w takim charakterze zwiedzić osobliwą wystawę. Po tylu emocjach koniecznie trzeba napić się zimnego portera w Trip to Jerusalem Inn – legendarnej oberży, z której już w XII wieku rycerze wyruszali z krucjatą do Ziemi Świętej.

Skegness – główny kurort wybrzeża Lincolnshire cieszy się dużym powodzeniem za sprawą bardzo szerokich i piaszczystych plaż, na których można zbierać muszelki podczas odpływów oraz rozbudowanej infrastruktury rekreacyjno-hotelowej. Rozrywkową atmosferę budują tamtejsze puby, salony gier oraz promenada nadmorska pełna restauracji i sklepów z pamiątkami. Najbliższą atrakcją jest zamek Tattershall oraz wspaniały rezerwat Gibraltar Point National Nature Reserve, w którym można obserwować dzikie ptactwo, pospacerować po wydmach i zobaczyć jak wyglądają „słone błota”. W wolnej chwili można także udać się na turniej gry w golfa, zwiedzić zabytkową wieżę zegarową lub też wypocząć w pięknych ogrodach.

Kuchnia

Kuchnia brytyjska po okresie kulinarnego zastoju wraca do łask i staje się jedną z najbardziej rozpoznawalnych kuchni świata, opartych na narodowych tradycjach. Turyści muszą jednak uważać, gdyż część restauracji nie idzie z duchem czasu i nadal serwuje potrawy spod znaku: dużo, tłusto i kalorycznie. Bywa jednak, że zgodnie ze współczesnymi zapatrywaniami, wysmażone mięso zanurzone w ciężkim sosie zostało wyparte przez potrawy określane mianem Modern British, które polegają na dowolnym łączeniu tradycyjnych smaków, składników i technik z pomysłami wywodzącymi się z innych narodów, zadomowionych „na wyspach” od wielu lat. Przeszłość kolonialna zagwarantowała całe bogactwo aromatycznych przypraw i wzbogaciła kuchnię o indyjskie curry oraz smaki tajskie, chińskie, indonezyjskie i arabskie. W dużych miastach można spotkać także ogrom restauracji tureckich, wietnamskich, rosyjskich i meksykańskich, które urozmaicają niekiedy tendencyjne, brytyjskie potrawy. Być może trudno odnaleźć się w tej skomplikowanej mieszance smaków z całego świata, ale każdy wytrawny smakosz z pewnością znajdzie coś dla siebie.

W każdym pubie na śniadanie można zamówić typowe angielskie tosty i jajka z plastrami bekonu, chociaż twardzi Brytyjczycy pałaszują również fasolkę w sosie pomidorowym, parówki lub podobną do kaszanki wędlinę z kaszy jęczmiennej, owsa i krwi wieprzowej – black pudding. Zawsze można zamówić płatki zbożowe z mlekiem lub owsiankę oraz kawę bądź herbatę z mlekiem lub bez. Po sytym śniadaniu nieprędko przychodzi głód, więc dla turystów wybierających się na wielogodzinne zwiedzanie kaloryczny posiłek może okazać się dobrym rozwiązaniem.

Lunch zwany także Ploughman’s lunch jada się przeważnie w pubach między 12 a 14 godziną. Na talerzu ląduje najczęściej chleb, jakiś gatunek żółtego sera, szynka, pasztet i mieszanka warzyw w marynacie lub po prostu zwykły brytyjski sandwich przygotowany na wiele sposobów.

Charakterystycznym daniem obiadowym spotykanym w wielu miejscach jest fish and chips, czyli ryba z frytkami polana najczęściej specyficznym sosem HP Brown Sauce zrobionym przeważnie z octu z dodatkiem przypraw i ekstraktu owocowego. Danie takie przywędrowało do Anglii z Hiszpanii i Portugalii podczas XVIII-wiecznych wędrówek Żydów. Wrażliwe żołądki może poruszyć „zestaw obiadowy” w postaci sterty ziemniaków z rzuconymi na górę grubymi kiełbasami polanymi sosem gravy zrobionym z tłuszczu, mąki, skrobi kukurydzianej i ziół maranty. W każdym posiłku przygotowanym dla dużej rodziny powinna także znaleźć się pieczeń w postaci solidnej porcji mięsa drobiowego, jagnięciny, wołowiny lub wieprzowiny z pieczonymi ziemniakami. Najpopularniejszym daniem w takim właśnie zestawie jest sunday roast podawane z sosem pieczeniowym, ziemniakami, zestawem gotowanych warzyw, często z dodatkiem pikantnego placka yorkshire pudding. Mięso jest także podstawą fast food’ów, z których najsłynniejszy jest brytyjski beefburger.

Przykładowe dania:

Devilled kidneys – pikantne cynaderki baranie.

Beef Wellington – polędwica wołowa z grzybami, pasztetem, zapiekana w cieście francuskim.

Pudding – lekkie ciasto przyrządzane z jaj, maki, masła, mleka, kaszy manny, o konsystencji stałego kremowego budyniu, podawane jako danie główne lub na słodko.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Mince pies – paszteciki w cieście, z mielonego mięsa w różnym zestawieniu lub jako babeczki z kruchego ciasta z nadzieniem słodkiej mieszanki owoców i przypraw nasączonych rumem lub brandy.

Faggot – potrawa z pieczonych podrobów wieprzowych z groszkiem i ziemniakami.

Pork pie – mięso wieprzowe zapiekane w cieście.

Lancashire hotpot – potrawka z jagnięciny duszonej z cebulą, przykryta plasterkami ziemniaków i zapieczona.

Queen of Puddings – smażone w cukrze owoce posypane kruszonką.

Brytyjczycy nie stronią od deserów, więc w wielu miejscach można kupić trifle – ciasto biszkoptowe przekładane galaretką, kremem mleczno-jajecznym (custrad) i owocami lub różne puddingi: na parze z rodzynkami spotted dick (tzw. deser szkocki), ciasto biszkoptowe w syropie – treacle tart, pudding imbirowy ginger pudding.

Mieszkańców Wysp Brytyjskich kojarzy się głównie z rytuałem picia popołudniowej herbaty „at five o’clock”. Wybór gatunków herbat przyprawia o zawrót głowy, a tradycja prowadzenia przytulnych herbaciarni sięga XVIII stulecia. Herbacie (najlepiej earl grey) powinny towarzyszyć słodkie bułeczki upieczone w foremce zwane „mufinkami” oraz okrągłe ciasteczka maślane crumpets. Aromatyczny napój pijany jest przeważnie z mlekiem, aczkolwiek sama godzina jego podawania jest bardzo umowna.

Na piwo najlepiej wybrać się do jakiegoś wiejskiego pubu, gdzie złocisty trunek nalewany jest za pomocą pompki ręcznej bez ciśnienia gazowego, niemniej ilość brytyjskich pubów w miastach może miło zaskoczyć szanujących się piwoszy. W Wielkiej Brytanii produkuje się różne gatunki piwa, a przesiadywanie w pubie jest niemalże podstawową czynnością wykonywaną każdego dnia. Typowo angielskim gatunkiem ciemno lub jasnobrązowego piwa jest Ale wytwarzane przy pomocy drożdży górnej fermentacji o całej palecie smaków słodkich i gorzkich oraz smaku „lekko maślanym” – butter-like taste. W pubach pija się także ciemne portery uzyskiwane z palonego słodu, gorzkawe stouty i mocne wina jęczmienne barley wine. Wycieczka do Anglii nie powinna się oczywiście obejść bez spróbowania co prawda irlandzkiej, ale najpopularniejszej odmiany irish stouta – Guinness oraz Murphy’s Irish Stout. Znaną marką piwa dolnej fermentacji jest przykładowo Carling i Foster’s. Chociaż picie wina w Wielkiej Brytanii nie jest aż tak popularne jak w innych krajach, najlepsze trunki wytwarza się ze śliwki damasceńskiej i czarnego bzu. Popularnym napojem alkoholowym jest także cydr produkowany z dojrzałych jabłek (często nosi nazwę scrumpy).

Obyczaje

Wielka Brytania jest nowoczesnym krajem z kilkoma ciekawymi obliczami. Z jednej strony typowi Brytyjczycy kładą duży nacisk na utrzymywanie tradycji, natomiast z drugiej strony, w tym wielonarodowościowym kraju mieszka mnóstwo obcokrajowców, którzy w ciągu wielu lat wykształcili odmienny styl życia i obchodzą własne święta. Turyści przybywający tam z wielu stron świata muszą przyzwyczaić się do wielu charakterystycznych norm obowiązujących wyłącznie na terenie Wysp Brytyjskich. Jednymi z najważniejszych miejsc, w których wyspiarze spędzają czas, są słynne puby podzielone na te bardziej tradycyjne, gdzie goście skupiają się na piciu piwa i konsumpcji przekąsek oraz lokale z telebimami wyświetlającymi mecze angielskiej ligi piłki nożnej Premiership. Wizyta w pubie może być ciekawym doświadczeniem również ze względu na zgromadzone tam pamiątki, archiwalne przedmioty i dokumenty upamiętniające wydarzenia historyczne. Wiele pubów jest nawet celem tematycznych wycieczek, na których turyści poznają historię jakiegoś legendarnego wydarzenia lub dzieje osób związanych z miejscem (np. ze słynnym Kubą Rozpruwaczem, kapitanem Cookiem czy Sherlockiem Holmesem). Wolne chwile Brytyjczycy spędzają także na piknikach poza miastem lub w wielkich parkach miejskich, na wyścigach konnych, festiwalach i oglądaniu rozmaitych wydarzeń sportowych. Dowodem na uszanowanie tradycji są huczne obchody urodzin królowej oraz świąt narodowych celebrowanych w zamku Windsor i Pałacu Buckingham.

Brytyjczycy znani są z wyjątkowego, często autoironicznego poczucia humoru i instynktownego dążenia do kompromisu, chociaż nie zawsze zgadzają się z decyzjami podejmowanymi przez rodzinę królewską, a patriotyzm przybiera dość ekscentryczne formy. Dumą mieszkańców Wysp Brytyjskich są przede wszystkim sporty narodowe z licznymi osiągnięciami w skali światowej, uniwersytety kształcące wybitne osobistości naukowe i literackie oraz różne odmiany muzyki popularnej, które na wyspach mają swoje źródła.

Anglicy piją najwięcej herbaty na świecie i nie bez powodu najbardziej znanym rytuałem, chociaż już nie tak mocno akcentowanym,  jest słynne picie popołudniowej herbaty o 17:00, czyli „at five o’clock”, bardzo często przywoływane w literaturze i filmie. Święta państwowe są przeważnie wolne od pracy i obowiązują w całym Zjednoczonym Królestwie. Na wyspach świętuje się Nowy Rok, Boże Narodzenie i Wielkanoc, ale także Halloween, Dzień Pamięci obchodzony ku czci żołnierzy poległych w wojnach, Tłusty Czwartek poprzedzający Wielki Post, Dzień św. Jerzego – patrona Anglii i Dzień Guya Fawkesa – huczne zabawy, pokazy sztucznych ogni i festyny związane z rocznicą wykrycia tzw. spisku prochowego Guya Fawkesa, będącego próbą wysadzenia Izby Lordów w roku 1605.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Główną religią jest jedna z gałęzi chrześcijaństwa – anglikanizm wywodzący się z tradycji protestanckiej, niemniej większość grup etnicznych mieszkających na terenie wysp nadal zachowuje własną odrębność kulturową, językową i religijną (islam, hinduizm, sikhizm, judaizm, buddyzm). Anglicy stanowią największą grupę mieszkańców Wielkiej Brytanii wraz z mieszkającymi w osobnych krainach administracyjnych Szkotami, Walijczykami i Irlandczykami. Dlatego, gdy ma się na myśli całą Wielką Brytanię, nie należy używać wspólnego określenia Anglia, oddzielając to określenie od Szkocji, Walii i Irlandii.

Oprócz obowiązującego ruchu lewostronnego na turystów zwiedzających kraj czekają takie ciekawostki jak osobne krany do zimnej i ciepłej wody, kołatki do drzwi zamiast dzwonków i zwyczaj pisania jedynki jedną kreską (napisana inaczej odczytywana jest jako siódemka). W Wielkiej Brytanii używa się specjalnych wtyczek do prądu, piwo leje się na pinty (około 0,5 l), odległość i prędkość odmierza w milach, wysokość w stopach oraz stosuje galony brytyjskie, a także uncje i funty w przypadku materiałów sypkich.

W restauracjach do rachunku dodaje się zwykle 10%, jeśli nie została dodana opłata tzw. „service charge” i tak samo jest w przypadku taksówek. W pubach zamiast napiwków przyjmowana bywa oferta drinka dla obsługi. Anglicy są bardzo przepisowi jeśli chodzi o prowadzenie pojazdu, a także uchodzą za zdyscyplinowanych, ustawiających się nawet w kolejce do autobusu. Ceniona jest tam umiejętność atrakcyjnego opowiadania o sobie, aczkolwiek na zaprzyjaźnienie się z Brytyjczykiem potrzeba odpowiednio dużo czasu. Pozostałe normy i obyczaje nie odbiegają od ogólnie przyjętych w Europie.

Aktywny wypoczynek

Krajobraz Anglii jest bardzo zróżnicowany, a Brytyjczycy uwielbiają sport, dlatego przed turystami otwiera się wiele możliwości uprawiania sportów podczas urlopu. Bardzo mocno rozwinięta jest turystyka piesza, a dla wędrowców przygotowano świetne szlaki wędrowne, z których lepiej nie schodzić szczególnie podczas zwiedzania wrzosowisk i miejsc trudnodostępnych. Należy jednak pamiętać o tzw. prawie dostępu oznaczającym, że jeśli jest to ścieżka piesza, to nie wolno po niej jeździć rowerem. Szalki piesze wytyczono wzdłuż wybrzeży, w pasmach gór, w dolinach rzek i na terenach przemysłowych bogatych w zabytki. Sieć najważniejszych tras nazywa się National Trails i jest podzielona na regionalne o różnym zróżnicowaniu sprawnościowym. Najwięcej szlaków można znaleźć w Devonie, Kornwalii, Yorkshire, Peak District i Lake District. Tras rowerowych jest również pod dostatkiem i łączą najczęściej najpopularniejsze regiony turystyczne.

Mnóstwo możliwości uprawiania sportów wodnych ze względu na warunki pogodowe oferuje niemalże całe wybrzeże. W całej Wielkiej Brytanii niezwykle popularne jest uprawianie surfingu, windsurfingu i żeglarstwa, gdyż silne wiatry wiejące na wszystkich wybrzeżach idealnie nadają się do ubarwiania tych dyscyplin. Ze zdradliwych wód English Channel i Kanału Bristolskiego powinni raczej korzystać doświadczeni surferzy. Ambitniejsi entuzjaści podniesionej adrenaliny mogą także wspinać się na wysokie klify znajdujące się często w sąsiedztwie plaż.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

W wolnych chwilach można wędkować, latać balonem, jeździć konno i koniecznie zagrać w krykieta bądź polo. Najchętniej oglądanym sportem w Anglii jest piłka nożna, więc boiska i kluby piłkarskie znajdują się prawie w każdym mieście, a jeśli ktoś nie boi się siniaków powinien spróbować swoich sił w innym narodowym sporcie – rugby. Wyspy Brytyjskie są również kolebką golfa, który pozostał ogólnodostępnym sportem. Popularnością cieszy się oglądanie wyścigów konnych i obstawianie zakładów bukmacherskich, chociaż swoich zwolenników ma także kolarstwo górskie, wyścigi samochodowe i tenis.

Wycieczki Fakultatywne

Las Sherwood – wszyscy turyści zafascynowani legendami o szlachetnym Robin Hoodzie marzą o tym, żeby chociaż przez chwilę wcielić się w rolę średniowiecznego banity i zamieszkać w gęstej puszczy. Czy legendarny rozbójnik istniał naprawdę nie wiadomo, ale opowieści o jego bandzie, ukochanej Lady Marion, braciszku Tucku, Szkarłatnym Willu, Małym Johnie i zaciętym przeciwniku, sir Guyu Gisbournie, mają się dobrze i stały się tematem niejednego filmu. Najlepszym punktem startowym do zwiedzania puszczy jest miejscowość Edwinstowe, z której ścieżka prowadzi do wielkiego dębu Major Oak, pod którym banici planowali wyprawy przeciwko szeryfowi Nottingham.

Opactwo Newstead – między Nottingham a Mansfield znajduje się zabytkowe opactwo, którym powinni zainteresować się miłośnicy angielskiej literatury. W murach dawnego klasztoru mieszkał bowiem jeden z największych angielskich poetów i dramaturgów – George Gordon Byron, po którym ostały się wyeksponowane listy, rękopisy, broń i wiele innych pamiątek. Mając w pamięci książki pisarza można zaszyć się później w przepięknych ogrodach i w wyobraźni naszkicować życiorys twórcy.

Lincoln – starówka jednego z najstarszych angielskich miast jest tak piękna, że na jej odkrycie warto poświęcić jak najwięcej czasu. Stolica hrabstwa Lincolnshire położona na malowniczych wzgórzach pełna jest szachulcowych kamieniczek, brukowanych uliczek i zacisznych pubów, w których można wypocząć po forsownym zwiedzaniu i poczytać trochę o historii miasta. Pierwszymi mieszkańcami byli Celtowie, którzy zbudowali twierdzę i nazwali ją Lindon – „fort nad jeziorem”. Nazwa ewoluowała w kolejnych wiekach, podobnie jak zmieniały się losy miasta, które trafiło w ręce rzymskie i stało się najważniejszym ośrodkiem prowincji Brytania. Za panowania Wilhelma Zdobywcy zbudowano zamek i katedrę, które w średniowieczu pełniły najważniejsze funkcje w regionie i ukształtowały podział na górne i dolne miasto. Lincoln Cathedral można podziwiać już z malowniczych uliczek starówki, przechodzących w przestronne place. Fasada świątyni inspirowana katedrą we włoskiej Modenie przyciąga uwagę nawet turystów nieinteresujących się architekturą sakralną. Również XIII-wieczne wnętrze nie ma sobie równych pod względem symetrii, wyważenia proporcji i dekoracji rzeźbiarskich ukazujących między innymi sceny z życia Aleksandra Wielkiego. Warto także przespacerować się wokoło świątyni, by zobaczyć ciekawe krużganki i miejsce zgromadzenia pierwszego angielskiego parlamentu. Po przeciwnej stronie katedry znajduje się Lincoln Castle – potężna warownia doskonale współgrająca pod względem architektonicznym z resztą zabytkowego miasta, w którym znaleźć można mnóstwo przykładów z epoki normańskiej, a także pochodzący z II w. rzymski łuk wjazdowy.

Wzgórza Wolds – północną część hrabstwa Lincolnshire urozmaicają malownicze krajobrazy i wzgórza nadające się na piesze eskapady. Turystycznym sercem tego mini-regionu jest miasto Louth, które zapisało się w dziejach Anglii jako ośrodek oporu przeciwko królowi Henrykowi VIII i jest prowincjonalnym miasteczkiem o zabytkowym charakterze. Z pewnością warto zwiedzić imponujący zamek ceglany w Tattershall, założony przez Normanów i przebudowany w XIV stuleciu przez lorda Cromwella oraz odwiedzić uzdrowisko Woodhall Spa o wielowiekowych tradycjach.

Ashby-de-la-Zouch – długa historia Anglii zapisała się na mapie wyspy wieloma zamkami, zwiedzanie których jest jedną z podstawowych form spędzania wolnego czasu. Jedną z takich warowni jest potężny zamek Ashby w hrabstwie Leicestershire, położony w obrębie rezerwatu National Forest. Ruiny datowane na XV wiek wyglądają najpiękniej o zachodzie słońca, gdy czerwone promienie oświetlają wysoką wieżę Hastings Tower oraz pozostałe zabudowania świadczące o dawnej świetności.

Althorp – w zachodniej części hrabstwa Northamptonshire znajduje się rodowa posiadłość Spencerów, która zapisała się w najnowszej historii jako miejsce pochówku słynnej księżnej Diany. Turyści zainteresowani życiem tragicznie zmarłej żony księcia Walii i syna królowej Wielkiej Brytanii – Karola, mogą zwiedzić wystawę poświęconą Dianie, zadumać się przy jej grobie oraz przespacerować ścieżką wokół jeziora.

Alton Towers – jeden z najchętniej odwiedzanych w Europie parków rozrywki jest doskonałą odskocznią od zwiedzania zamków i katedr. Wspaniałą zabawę przeżyją tam wszyscy turyści poszukujący mocnych wrażeń i niebezpiecznych w granicach rozsądku przygód. Najbardziej obleganą atrakcją jest ekstremalna kolejka górska Nemesis, chociaż wielu emocji dostarcza także Rita-Queen of Speed i Haunted House Strikes Back. Warto zabrać z sobą małe dzieci, które z pewnością zafascynuje Adventureland i Old McDonald’s Farmyard. Wymyślnych atrakcji jest tam znacznie więcej, a dla tych wszystkich, którzy chcą wybawić się na całego, noclegi oferują komfortowe hotele.

York –  historyczna stolica regionu Yorkshire, która uchodzi za najładniejsze miasto w północnej Anglii. Na zwiedzających czekają przede wszystkim wąskie stare ulice, starożytne mury miejskie, dobre muzea, duże kościoły oraz doskonała baza noclegowa. Tylu zabytków skupionych w jednym miejscu, z wyjątkiem Londynu, nie ma w Anglii w żadnym innym mieście. Na otaczających starówkę murach obronnych utworzono deptak spacerowy, a w wielu miejscach można napotkać ślady odległej historii sięgającej rzymskiego obozu utworzonego w 71 roku n.e. Było to największe miasto północnych rubieży cesarstwa rzymskiego o nazwie Eboracum. Za panowania saskiego utworzono tam największe centrum chrześcijańskie w Anglii, w miejscu obecnej katedry w roku 627 król Nortumbrii Edwin przyjął chrzest, a pierwowzór nazwy – Jorvik, nadali miastu Duńczycy w IX stuleciu. Kulturę tych ziem oraz architekturę naznaczyli swoją obecnością Normanowie, natomiast największy rozwój przemysłu nastał w wieku XIX wraz z powstaniem kolei. Plątaniną średniowiecznych ulic i pasaży wewnątrz murów można dotrzeć do największego skarbu miasta – York Minster, czyli największego gotyckiego kościoła katedralnego na północ od Alp. Jest to bardzo wyjątkowa świątynia, dlatego jej zobaczenie jest obowiązkiem każdego szanującego się turysty zwiedzającego północną Anglię i region Yorkshire. Katedra budowana przez ponad 200 lat, począwszy od roku 1220, jest prawdziwym nagromadzeniem skarbów artystycznych, skrytych za ponad setką witraży, wspaniałym oknem Pięciu Sióstr i największym na świecie oknem witrażowym przedstawiającym sceny biblijne. Główna bryła zachwyca rozmiarem i kunsztem wykończenia, natomiast wnętrze imponuje nawą z cienkimi kolumnami wznoszącymi się na wysokość 30 m oraz zabytkami sztuki sakralnej. Ponadto zobaczyć można kilka grobowców historycznych postaci, a także warto zajrzeć do podziemi, gdzie wyeksponowano ruiny rzymskich i normańskich budowli oraz podziemny kanał wodny. Najlepszym punktem widokowym jest wieża katedry, z której można wypatrzyć pozostałe zabytki i mury miejskie ze znakomicie zachowanymi bramami. Zatłoczonymi uliczkami  dociera się także do arcyciekawego Muzeum Wikingów, będącego rodzajem „wehikułu czasu” oraz do Muzeum Archeologicznego z nowoczesną aranżacją prehistorycznych zabytków. W odosobnieniu wznosi się Clifford’s Tower – pozostałość XIII-wiecznego zamku, którego dzieje najlepiej poznać w pobliskim muzeum. York szczyci się bogatą historią kolejnictwa, dlatego jeśli kogoś interesuje ten temat powinien odwiedzić Narodowe Muzeum Kolejnictwa, które jest jedną z najlepiej zaopatrzonych placówek w Europie. Najróżniejsze parowozy z pewnością spodobają się najmłodszym, podobnie jak eksponaty prezentowane przez Muzeum Hrabstwa. Zwiedzanie najlepiej zakończyć w typowo angielskim pubie, których w Yorku jest tyle, że w ciągu całego roku, codziennie można napić się piwa w innym.

Leeds – znakiem rozpoznawczym miasta położonego u stóp Gór Pennińskich nad rzeką Aire jest architektura świadcząca o wielkim rozwoju gospodarczym w XIX wieku. Znajdują się tam wspaniałe wiktoriańskie pasaże handlowe pokryte szklanym dachem, galerie wystawiennicze i placówki kulturalne na najwyższym poziomie. Jest to również jedno z najszybciej rozwijających się miast Wielkiej Brytanii i ośrodek przemian gospodarczych związanych z przemysłem ciężkim. Nie przeszkadza to jednak zwiedzaniu ciekawych miejsc pokazujących odmienne oblicze Anglii. Chociaż miasto Leeds było ważnym ośrodkiem targowym w średniowieczu, prawa miejskie otrzymało dopiero w XVII wieku. Średniowieczni mnisi wznieśli tam swoje opactwo, a tkacze z Flandrii sprowadzili tradycje włókiennicze funkcjonujące do dziś. Po rewolucji przemysłowej miasto otrzymało ponury wygląd, który znacznie zmienił się za sprawą odrestaurowanych w późniejszych latach kamieniczek oraz działalności kulturalnej i uniwersyteckiej. Luźną atmosferę miejskiego i nocnego życia można także poznać w nowoczesnych klubach, pubach i restauracjach chętnie odwiedzanych przez studiującą tam młodzież. Najważniejszą budowlą historyczną w mieście jest opactwo Kirkstall – perła architektury średniowiecza oddająca swoje piękno pomimo ruiny. Ten XII-wieczny klasztor na brzegu rzeki Aire należał do cystersów, których historię najlepiej przedstawia sąsiednie muzeum. Wśród pozostałych zabytków należy wymienić jeszcze kościół św. Jana z oryginalnym XVII-wiecznym wystrojem i klasycystyczny ratusz. Najbardziej interesujące muzeum miejskie zorganizowane jako Zbrojownia Królewska prezentuje przeogromną kolekcję broni, natomiast Miejska Galeria Sztuki może pochwalić się olbrzymią kolekcją XIX i XX-wiecznej sztuki. Zwiedzanie najlepiej zakończyć wizytą w odprężającym ogrodzie tropikalnym z basenami Tropical World lub nad brzegami rekreacyjnego jeziora Waterloo Lake. Leeds znane jest także jako miejsce dużych koncertów w parkach Roundhay i Temple Newsam, a wiele interesujących klubów można znaleźć przy ulicach Briggate, Duncan Street i New Market.

Sheffield – strategiczne położenie między siedmioma wzgórzami i u zbiegu pięciu rzek spowodowało gwałtowny rozwój miasta i rewolucję przemysłową trwającą do dziś. Obecnie Sheffield jest prężnie działającym ośrodkiem o wieloetnicznym społeczeństwie, który duże środki przeznacza na turystykę. Miasto zyskało oblicze wypoczynkowo-rekreacyjne głównie dzięki pobliskiemu Parkowi Narodowemu Peak District, chociaż w samym mieście znajduje się kilkadziesiąt terenów leśnych i parków publicznych, do których można dotrzeć w zaledwie kilka chwil. Na historię miasta w dużym stopniu wpłynęło średniowieczne kowalstwo oraz odkrycie złóż rudy żelaza, co doprowadziło do rozwoju nowoczesnego hutnictwa. Ważną datą dla miasta był rok 1857, w którym założono pierwszy na świecie klub piłkarski działający do dziś z większymi i mniejszymi sukcesami. Korzystne wrażenie można odnieść patrząc na nowoczesne budynki skomponowane ze starszą zabudową i terenami zielonymi, na których wypoczywają studenci kształcących się na tamtejszych uniwersytetach. Najważniejszym miejscem pełnym uroku jest Ogród Zimowy skupiający pod oszklonym dachem Millenium Galleries, Tudor Square i Peace Gardens. Jest to największa na świecie oranżeria, w której można podziwiać tropikalne rośliny, przyjrzeć się najlepszej sztuce użytkowej, wypoczywać na mnóstwo sposobów i robić zakupy. Krótki spacer ulicą Fargate kończy się przy katedrze znanej z dawnych i współczesnych witraży, natomiast bogate dzieje epoki industrialnej można obejrzeć w Kelham Island Museum usytuowanym w jednej z przecznic Coronation Street. Z racji tego, że w Sheffield znajdują się ważne angielskie uniwersytety, życie studenckie skupia się wokół wielu pubów, dyskotek i lokali rozrywkowych, do których również chętnie zaglądają turyści.

Yorkshire Dales – najbardziej malownicze tereny Gór Pennińskich objęte są rezerwatem przyrody pełnym wrzosowisk i wapiennych dolin z odmiennym charakterem. Walory parku podkreślają także kamienne domy, stare mosty przerzucone nad meandrującymi rzekami, zielone łąki z wypasającymi się owcami oraz ruiny zabytkowych opactw. Nawet deszcz nie odstrasza prawdziwych obieżyświatów korzystających z tamtejszych szlaków pieszych, rowerowych i konnych oraz doskonałej infrastruktury turystycznej. Najwięcej piechurów można spotkać w dolinie Wharfedale, gdzie przy wejściu do parku narodowego znajdują się malowniczo położone pozostałości klasztoru Bolton Priory z XII wieku. Na terenie parku można trafić na liczne puby serwujące pyszny „yorkshire pudding”. Warto spróbować tego dania wraz z soczystą pieczenią, by nabrać sił i ruszyć na zwiedzanie miasta Skipton z doskonale zachowanym zamkiem i początkiem istnienia na długo przed przybyciem Normanów w VII wieku. Większość murów obecnej twierdzy pochodzi z XVII wieku i robi niesamowite wrażenie stanem zachowania. Ładnym georgiańskim centrum i doskonałą atmosferą szczyci się największa wieś w dolinie – Grassington, z której warto podążyć szlakiem do rezerwatu Grass Wood. Najbliższą atrakcją miejscowości Malham jest skała Malham Cove przypominająca amfiteatr, odwiedzana chętnie przez miłośników wspinaczki. Szlaki spacerowe prowadzą także do malowniczego jeziora Malham Tarn z oznakowanymi punktami widokowymi i tablicami informacyjnymi. Na uwagę zasługuje Ribblehead Viaduct – ogromny most kolejowy położony z XIX wieku, którego ponad dwadzieścia ogromnych filarów tworzy zjawiskową scenerię z majestatycznymi górami. Doskonałą bazą wypadową do zwiedzania parku jest Ingleton i stamtąd właśnie można wyruszyć na liczne szlaki, do wodospadów Pecca Falls i Thornton Force oraz do jaskiń White Scar Caves należących do najdłuższych w Anglii. Podczas niezwykle emocjonującej wędrówki można wsłuchać się w dźwięki wydawane przez podziemny wodospad i podziwiać wielkie komory.

North York Moors – dzikie obszary paku narodowego, chroniącego surowe wrzosowiska, samotne wzgórza i widowiskowe klify wybrzeża, są idealnym celem romantycznej wyprawy w duchu powieści angielskich sióstr Bronte, autorek między innymi słynnych „Wichrowych wzgórz”. Najwyższym wzniesieniem wybijającym się z górzystego pejzażu jest Cockayne Ridge (454 m n.p.m.), natomiast w prześlicznych dolinach bez trudu można odnaleźć samotne gospodarstwa oraz ruiny opactw, zamków i kościołów. Wspaniałe szlaki piesze i rowerowe wytyczono między urokliwymi wrzosowiskami, na widowiskowe klify oraz wśród pól porośniętych dywanem fioletowych kwiatów. O warunki na trasach najlepiej pytać w punktach informacji turystycznej znajdujących się w Whitby, Scarborough i Guisborough.

Liverpool – bardzo ważny w Anglii ośrodek portowy, przemysłowy, naukowy i kulturalny, w którym ilość atrakcji i ciekawych miejsc nie ma sobie równych. Stolica regionu jest przede wszystkim miastem Beatlesów oraz klubu piłkarskiego FC Liverpool, więc wielu turystów wiąże swój pobyt właśnie z tymi symbolami rozpoznawalnymi na całym świecie. Miasto charakteryzuje także doskonała komunikacja, podświetlone wieczorami klasycystyczne zabytki zapierające dech w piersiach swoim urokiem oraz ilość galerii ustępująca jedynie Londynowi. W czasach rzymskich był to teren podmokły, przez który wiódł szlak handlowy z Chester do Lancaster, a pierwsze ślady osadnictwa wskazują na wiek VI i obecność wikingów. Oficjalnie osada stała się miastem w roku 1207 dzięki otrzymaniu praw miejskich i założeniu portu przez króla Anglii Jana I. Dobry dostęp do morza szybko rozwinął miasto i sprowadził tam niewolnictwo, handel rumem, tytoniem i innymi towarami mającymi zbyt w Anglii. W XVIII wieku zbudowano najstarszą część słynnych basenów portowych (doków) – Old Dock, a przybysze ze Szkocji i z Irlandii szukający pracy przywieźli swoje kulturowe tradycje. Port pełnił ważną funkcję komunikacyjną podczas II wojny światowej, niemniej stał się powodem licznych bombardowań. Wraz z zakończeniem konfliktu rozpoczęła się odbudowa miasta, które odzyskało dawną świetność i stało się główną atrakcją turystyczną tej części Anglii. Ponad brzegiem rzeki wznoszą się dumnie XIX-wieczne budynki mieszczące restauracje, lokale rozrywkowe i sklepy, natomiast z portu  wypływają statki pasażerskie zwiedzające okolicę (podczas wizyty w porcie warto przykładowo zwrócić uwagę na potężny budynek Royal Liver Building z charakterystycznymi wieżami zegarowymi i umieszczonymi na nich symbolicznymi ptakami o rozpostartych skrzydłach). Liverpool charakteryzują przede wszystkim zabytkowe doki – Albert Docks, czyli dawny port będący przed laty szczytowym osiągnięciem architektury brytyjskiej, które przekształcono w muzea, galerie, sklepy i kawiarnie. Nie bez powodu największą popularnością zwiedzających cieszy się tamtejsze muzeum o nazwie The Beatles Story, w którym szczegółowo można zapoznać się z historią słynnej grupy muzycznej i oglądnąć pamiątki związane z „czwórką z Liverpoolu”. Fani Beatlesów powinni także wybrać się do Cavern Club (dom nr 10 przy Mathew Street), gdzie zespół debiutował w 1961 r., zgłębić tajniki muzyczne studia nagraniowego Abbey Road oraz obejrzeć domy, w których wychowywali się John Lennon i Paul McCarntney. Zwiedzanie Albert Dock może zająć mnóstwo czasu, niemniej warto zarezerwować chwilę na wizytę w ścisłym centrum, gdzie znajduje się interesujący budynek St George’s Hall oraz Narodowa Galeria Północy – Walker Art Gallery ukazująca przekrój twórczości artystycznej od XIV do XX wieku. Małe dzieci warto zabrać do Bug House – multimedialnego centrum, w którym można spojrzeć na świat oczami zwierzęcia i stanąć oko w oko  z drapieżnikiem. Z kolei po starówce powinni pokręcić się miłośnicy architektury sakralnej, gdyż na uwagę zasługują liverpoolskie katedry: anglikańska Liverpool Cathedral oraz Metropolitan Cathedral kształtem przypominająca wigwam. Z doskonałej bazy noclegowej korzystają równie często miłośnicy rozmaitej rozrywki i muzyki pop oraz fani piłki nożnej, dla których stadion Anfield Road i klub piłkarski FC Liverpool są przedmiotem ogromnej dumy.

Manchester – miejska ikona Anglii Północno-Zachodniej zasłynęła na świcie jako najważniejszy ośrodek rewolucji przemysłowej oraz jako siedziba klubu piłkarskiego Manchester United. Jest to obecnie jedno z najnowocześniejszych miast Wielkiej Brytanii, pełniące również ważne funkcje kulturalne i naukowe. Chociaż w dzisiejszym Manchesterze coraz słabiej widać ślady burzliwych dziejów, historia miasta sięga rzymskiej warowni z I w. n.e., która w XI stuleciu przekształciła się w ośrodek opierający swoją działalność głównie na handlu. Dopiero rewolucja przemysłowa oraz uruchomienie pierwszej na świecie maszyny parowej napędzającej przędzalnię (1789 r.), uczyniła z Manchesteru jedno z najważniejszych miast na wyspach. Dawni przemysłowcy wybudowali tam liczne galerie sztuki, parki publiczne i budynki administracyjne, tworzące spójną całość z nowoczesną zabudową. Miasto jest bogate w zabytki, szkoły wyższe, teatry i szereg atrakcji prowadzących zawsze do centralnego miejsca – placu St Peter’s Square, przy którym stoi efektowny wiktoriański ratusz z wysoką wieżą oraz elegancki budynek biblioteki Central Library. Ciekawe kolekcje sztuki z różnych okresów prezentuje pobliska City Art Gallery, natomiast popołudniową herbatę najlepiej wypić w restauracji krzykliwego architektonicznie hotelu Midland. Kilka minut spaceru wystarczy, by dotrzeć do Deansgate – jednej z głównych arterii, przy której znajduje się mnóstwo interesujących obiektów, takich jak późnogotycka katedra, Muzeum Miejskie z interaktywnymi wystawami ilustrującymi życie miasta, zwracający uwagę gmach biblioteki John Ryland’s Library oraz najwyższy budynek w mieście – Beetham Tower. Sercem części przemysłowej Manchesteru jest Castlefield – ciekawa okolica ze starą zabudową, ruinami rzymskiego fortu oraz zabytkową linią kolejową, o której początkach i nie tylko opowiada arcyciekawe Muzeum Nauki i Przemysłu. Mijając po drodze kilka świątyń i pomnik Abrahama Lincolna można dotrzeć do China Town – chińskiej dzielnicy strzeżonej przez bramę z orientalnymi łukami. Ciekawych sklepów i restauracji zapraszających egzotycznymi wnętrzami nie sposób tam zliczyć, podobnie jak ciekawych miejsc w dzielnicy portowej Salford Quays, należącej do najstarszych rejonów miasta. Ciekawostką jest znajdujące się tam Północne Muzeum Wojen Imperialnych z architekturą nawiązującą do konfliktów zbrojnych, a także wzniesione ze lśniącej stali centrum sztuki Lowery, charakteryzujące się różnorodnością wystaw i projektów. Grzechem byłoby przeoczyć Old Trafford – stadion jednej z najsławniejszych drużyn piłkarskich na świecie. Na fanów „czerwonych diabłów”, oprócz samego obiektu robiącego niesamowite wrażenie, czeka wspaniałe muzeum poświęcone dokonaniom drużyny, sklep z pamiątkami oraz restauracja kibiców Red Cafe. Manchester dominuje także w Anglii jeżeli chodzi o życie nocne, kulturę młodzieżową, koncerty muzyki alternatywnej, imprezy masowe pod gołym niebem i puby, w których ciemne piwo smakuje jak nigdzie indziej. Warto przykładowo odwiedzić dzielnicę Northern Quarter ze stylowymi kawiarniami, butikami i sklepami oferującymi szeroki asortyment, by przekonać się o potędze nowoczesnego Manchesteru.

Chester – spokojne, ale nie ospałe miasto zainteresuje z pewnością turystów poszukujących ducha przeszłości, zabudowy w stylu Tudorów oraz wiktoriańskiej starówki. Miasto założone przez Rzymian 2 tys. lat temu było w owym czasie największą fortyfikacją w Anglii, którą w późniejszych wiekach opanowali Celtowie. Dla ochrony rzecznego portu w XI stuleciu wybudowano zamek, będący obecnie jedną z największych atrakcji cieszących turystyczne oko. Piękna jest także majestatyczna katedra związana z kultem anglosaskiej księżniczki, św. Werburgi, niemniej najwięcej turystów spaceruje po tzw. „rows”, czyli zabytkowych uliczkach, wzdłuż których ciągną się dwupiętrowe domy skrywające na parterach sklepy i restauracje. Najefektowniejsze z nich można obejrzeć na placu Cross, aczkolwiek bogaty w tematy fotograficzne może okazać się spacer murami miejskimi pochodzącymi nawet z czasów rzymskich. Dotrzeć nimi można do wieży King Charles Tower oraz Water Tower, a także do ulicy Eastgate Street, której ozdobą, oprócz szachulcowych domów, sklepów i typowych angielskich pubów, jest słynny zegar zbudowany dla królowej Wiktorii z okazji jej diamentowego jubileuszu w roku 1897. Nieco strachu można najeść się w trakcie eksplorowania starożytnych podziemi, niemniej warto poznać te tajemnicze lochy skrywające się pod zrekonstruowaną ulicą z czasów rzymskich – Dewa Roman Experience. Zwiedzanie muzeów Chester to czysta przyjemność dla turystów zainteresowanych historią, którzy mogą poszerzyć swoją wiedzę na rozmaitych ekspozycjach. Przy okazji warto zajrzeć do przenoszącego w czasy XVII wieku domu z epoki georgiańskiej przy Castle Street oraz udać się do ruin rzymskiego amfiteatru – najpotężniejszej tego typu budowli w Anglii. Największy na wyspach jest także ogród zoologiczny z ciekawie zaaranżowanymi wybiegami.

Knowsley – zwiedzanie Liverpoolu warto poszerzyć o wizytę w Knowsley Safari Park, gdzie na krótkiej wycieczce dzieci i dorośli mogą przeżyć prawdziwą przygodę podczas oglądania czworonogów reprezentujących różne gatunki. Z okien samochodu można podziwiać między innymi lwy, antylopy, nosorożce i bizony, a najwięcej śmiechu i entuzjazmu wywołuje wizyta w komicznym małpim gaju.

Lancaster – ładny, stary port rzeczny, pełen średniowiecznych uliczek i georgiańskich domów, jest godny uwagi ze względu na zamek, który w dziejach miasta odegrał ważną rolę i jest najciekawszą atrakcją turystyczną. W czasach rzymskich w tym miejscu stała już pierwsza warownia, którą w wieku XII zastąpiła normańska twierdza, kilkukrotnie rozbudowana w kolejnych wiekach. Efekt jest zadziwiający, chociaż surowe mury zostały naznaczone słynnymi procesami czarownic, znanymi jako „proces kobiet z Pendle” oraz wieloma egzekucjami wykonywanymi na skazanych za różne występki. Patrząc na salę tortur i więzienie można wyobrazić sobie mroczne tajemnice zamku, niemniej całość robi piorunujące wrażenie i można tam spędzić kilka pasjonujących godzin. Zwiedzanie miasta warto podsumować wizytą w kilku interesujących muzeach: Muzeum Dzieciństwa z ekspozycją zabawek, Domie Sędziów, Muzeum Morskim i Muzeum Miejskim, które dokładnie pokazują związek Lancaster z morzem i historią Anglii.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Półwysep Wirral – w kleszczach rzek Dee i Mersey oraz Morza Irlandzkiego znajduje się malowniczy półwysep połączony z pobliskim Liverpoolem dwoma tunelami drogowymi. Z pewnością warto się tam wybrać, by zwiedzić miasto Birkenhead z zabytkowym opactwem benedyktyńskim (najstarszą budowlą regionu Merseyside) oraz przepięknym georgiańskim rynkiem Hamilton Square. Podziw budzi także wioska Port Sunlight z charakterystycznym osiedlem robotniczym, o którego architektonicznym i historycznym aspekcie opowiada Sunlight Vision Museum.

Ellesmere Port – miasto portowe w hrabstwie Cheshire może pochwalić się największą w kraju kolekcją barek i łodzi z różnych okresów historycznych. Doskonale przygotowane Ellemere Port Boat Museum w ciekawy sposób opowiada historię ludzi budujących kanały rzeczne oraz dzieje lokalnej żeglugi. Małe dzieci dodatkowo warto zabrać do pobliskiego Blue Planet Aquarium, gdzie podczas spaceru podwodnym tunelem mają szansę zobaczyć rozmaite gatunki ryb oraz ciekawie zaaranżowane środowisko wodne.

Dolina rzeki Ribble – idealne miejsce na ucieczkę od cywilizacji, podziwianie dzikiej przyrody i zrzucenie zbędnych kilogramów. Dzięki trasom pieszym i rowerowym można aktywnie wypocząć i zwiedzić takie miejsca jak: Clitheroe z normańską warownią i Muzeum Zamkowym, wzgórze Pendle Hill słynące z malowniczych widoków i sabatów czarownic, rozległe wrzosowiska Forest of Bowland ze „Szlakiem Czarownic z Pendle” oraz uroczą wioskę Slaidburn z gospodą pamiętającą minione wieki.

Birmingham – ożywiona stolica Anglii Środkowo-Zachodniej chociaż nie odznacza się wyjątkową urodą, pełna jest przyjaznej atmosfery i wielokulturowych grup etnicznych spotykanych w każdej sferze życia publicznego. Ta druga pod względem wielkości (po Londynie) aglomeracja miejska Anglii zamieszkiwana przez około 6 mln osób może wydawać się szara i nudna, ale jako ważny ośrodek uniwersytecki i kulturalny zaskakuje kilkoma walorami. Birmingham powstało z niewielkiej wioski, gdy w XVI wieku rozwinęło się wydobycie rud żelaza i węgla. Miasto wzbogaciło się także na przemyśle zbrojeniowym i innowacyjnych rozwiązaniach gospodarczych, które doprowadziły do powstania metropolii pełnej biurowców, drapaczy chmur i niekończących się robotniczych osiedli. Dosyć ciekawy jest sam krajobraz miasta poprzecinanego systemem kanałów, które przed laty służyły żegludze rzecznej, a obecnie są przystosowane do turystyki wodnej. Jeżeli ktoś zdecyduje się na taki rejs między postindustrialnymi przestrzeniami, powinien go zakończyć w Narodowym Ośrodku Życia Morskiego, oferującym znakomitą ekspozycję poświęconą akwarystyce i oceanografii. Na nabrzeżu kwitnie obecnie życie nocne, a najstarszą część miasta wypełnia architektura wiktoriańska z ciasną zabudową i ceglanymi budynkami krytymi rdzawą dachówką. Ulice pełnią rolę deptaków pełnych witryn sklepowych i tu właśnie można znaleźć najefektowniejsze kamienice. Obszar miejski wypełniają także liczne muzea, teatry, słynna orkiestra symfoniczna, ogród botaniczny, uczelnie wyższe i setki sklepów. Za najcenniejsze budowle można uznać barokową katedrę św. Filipa oraz kościół św. Marcina, chociaż interesująco prezentuje się także Bull Ring – zadaszony pasaż handlowy wyróżniający się na tle innych galerii pomysłową architekturą. Dla turystów jednym z ciekawszych miejsc jest okolica Victoria Square pełna placów i rzeźb, gdzie wyróżnia się monumentalny gmach ratusza Council House oraz słynna opera Town Hall wzorowana na rzymskiej świątyni. Przy placu znajduje się także galeria ze znakomitym zbiorem angielskiego malarstwa oraz muzeum poświęcone dziejom Birmingham i sztuce przemysłowej. Jeżeli turystycznego uznania nie wzbudzi zabytkowa dzielnica robotniczych domów Back-to-Backs, warto zaglądnąć do Dzielnicy Jubilerów skupionej wokół St. Paul Square, w której od XVII wieku obrabia się metale szlachetne i różne kosztowności. Niekończące się witryny sklepów jubilerskich prezentują tam misternie wykonane skarby sztuki złotniczej, o których najlepiej opowiada Muzeum Dzielnicy Jubilerów. Po zwiedzaniu przychodzi czas na chwilę relaksu i dobry posiłek. Ciekawym kierunkiem może okazać się chińska dzielnica Chinese Quarter, w której restauracja, bar czy klub muzyczny znajduje się co kilka metrów.

Coventry – miasto z średniowiecznymi tradycjami odegrało dużą rolę w rewolucji przemysłowej, dzięki czemu dysponowało doskonale rozwiniętą gospodarką i miejską infrastrukturą, nadszarpniętą poważnie w czasie bombardowań z II wojny światowej. O straszliwej historii przypominają ruiny zburzonej katedry przekształconej po latach w symbol pokoju i pojednania. Obok XIV-wiecznych pozostałości świątyni wzniesiono w XX wieku nową katedrę zaliczaną do najwybitniejszych dzieł angielskiej architektury współczesnej i właśnie jej wnętrza odwiedzają turyści zainteresowani wysokiej klasy dziełami sztuki. Koniecznie trzeba zaliczyć spacer ulicą Spon Street znaną z zabytkowych domów i uświetnioną wieloma restauracjami oraz ogródkami letnimi. O burzliwych dziejach miasta opowiada Herbert Art Gallery and Museum, aczkolwiek miłośników motoryzacji powinno zainteresować Museum of British Road Transport, w którym zgromadzono największą na świecie kolekcję samochodów wyprodukowanych na Wyspach Brytyjskich.

Stratford-upon-Avon – urocze miasto położone nad rzeką Avon jest jednym z najczęściej odwiedzanych w Anglii Środkowo-Zachodniej. Charakterystyczny klimat epoki elżbietańskiej nieodłącznie związany jest z losami Wiliama Szekspira – słynnego angielskiego poety i dramaturga, który żył tam i zmarł w XVI wieku. Dla turystów istotnych jest tam kilka miejsc związanych z pisarzem i na zwiedzanie warto zaplanować sporo czasu, gdyż do poszczególnych budynków ustawiają się długie kolejki, zwłaszcza w dzień urodzin artysty 23 IV. Niemalże wszystko jest tam związane z Szekspirem i może wydawać się nieco komercyjne, ale przecież dla turystów buduje się najlepsze hotele i restauracje. Podążając śladami Szekspira można dokładniej poznać historię ciekawego miasteczka rozwijającego się na płaszczyźnie kupieckiej, której atmosfera przetrwała do dziś. Punktem startowym jest przeważnie Birthplace Museum – autentyczny dom rodzinny i jednocześnie miejsce urodzenia pisarza (1564 r.) w postaci szachulcowego budynku z czasu Tudorów, mieszczącego ekspozycję poświęconą życiu Szekspira. Kolejnym przystankiem jest Nash’s Hause – Dom Tomasza Nasha poświęcony historii Stradford, gdzie Szekspir mieszkał, zmarł i zachowały się po nim liczne pamiątki. W Judith Shakespeare House mieszkała córka twórcy „Romea i Julii”, a przed pięknym ratuszem stoi dumny posąg Szekspira. Na szekspirowskiej trasie mija się także: kościół św. Trójcy, w którym wielki dramaturg został ochrzczony i pochowany, miejską szkołę Grammar School, dom starszej córki Szekspira – Hall’s Croft oraz posiadłość jego żony – Anne Hathaway’s Cottage. Tego typu miejsc jest znacznie więcej, niemniej warto także zainteresować się okolicą rzeki Avon pełną pięknych widoków, multimedialnymi show o Szekspirze, turystyczną linią autobusową oraz zabytkowymi pubami, w których do tej pory krążą niesamowite opowieści o Szekspirze. Nie zaszkodzi też wybrać się do teatru na sztukę zdominowaną przez twórczość mistrza.

Warwick – nad przepięknie meandrującą rzeką Avon rozłożyło się urocze miasteczko strzeżone przez baszty potężnego zamku wybudowanego w XI wieku przez Wilhelma Zdobywcę. Kilkukrotna przebudowa warowni pozostawiła w efekcie ogromny zespół rozmaitych budowli ochranianych potężnymi murami tajemniczo odbijającymi się w zakręcie rzeki. W zakamarkach twierdzy można zobaczyć reprodukcje sprzętów z epoki średniowiecznej, rozmaite sceny z życia rycerzy, zbrojownię zamkową, sale reprezentacyjne wyłożone drewnianymi dekoracjami oraz obrazy dawnych mistrzów. Zwiedzanie zamku dodatkowo uświetnia spacer wspaniałymi ogrodami, w których bardzo często organizowane są turnieje rycerskie przyciągające tłumy turystów. W pobliskim Kenilworth znajduje się równie imponująca twierdza, która próby czasu nie przetrwała zbyt dobrze, ale prezentuje swoje olbrzymie wdzięki w należytej okazałości.

Worcester – spokojna atmosfera głównego miasta hrabstwa Worcestershire zachęca do zwiedzania ważnych dla regionu zabytków, skupionych przy powolnym nurcie rzeki Severn. Wśród mieszanki elżbietańskiej, georgiańskiej i wiktoriańskiej zabudowy wyróżnia się górująca nad miastem, monumentalna katedra z XI wieku, w murach której również można dopatrzyć się wielu stylów architektonicznych. We wnętrzu znajduje się grobowiec króla Jana bez Ziemi, ozdobiony posągiem lwa, który według legend podgryza ostrze miecza symbolizującego osłabienie władzy monarszej w Anglii. Wnętrze katedry skrywa jeszcze kilka innych skarbów, po zobaczeniu których warto oglądnąć ekspozycje słynnego muzeum porcelany Royal Worcester, przyjrzeć się ratuszowi ozdobionemu rzeźbami królów oraz udać się do muzeum poświęconego wojnie domowej, znajdującego się w pełnym tajemniczych podziemi budynku Commandery.

Wzgórza Malvern – pasmo wzgórz w zachodniej Anglii, wyrastające z zupełnie płaskiej przestrzeni Midlands, jest łakomym kąskiem dla miłośników górskich wędrówek. Chociaż pagórki nie są zbyt wymagającymi pod względem trudności i kondycji, oferują przepiękne widoki pełne zagłębień, dolin i przełęczy, między którymi rozsiane są eleganckie wiejskie wille. Najlepszą bazą wypadową do zwiedzania i wędrowania po wzgórzach jest miejscowość Great Malvern pełna hoteli i pensjonatów.

Hereford – być może hrabstwo Herefordshire na pierwszy rzut oka nie wydaje się interesujące, jego stolica skrywa kilka ciekawostek, dla których warto poświęcić czas na poznawania typowej angielskiej scenerii. Hereford oferuje turystom ciekawą architekturę, deptak spacerowy i katedrę z pewnym skarbem. We wczesnym średniowieczu przy granicy z Walią powstał obóz strażniczy, w którym Celtowie zamordowali króla Ethelberta. Po ogłoszeniu zmarłego świętym, miasto stało się celem pielgrzymek i powstała wyniosła świątynia. Herford Cathedral jest piękną budowlą romańską z różowo-szarego piaskowca, której pierwowzór powstał po śmierci Ethelberta, natomiast obecna postać jest dziełem XI-wiecznych i późniejszych budowniczych. W skromnym wnętrzu znajduje się grobowiec z relikwiami św. Tomasza z Cantelupe oraz ciekawy ołtarz składający się z trzech części – „Pokłon Trzech Króli”. Turystów wabi jednak inne dzieło, jakim jest słynna Mappa Mundi, czyli średniowieczna mapa świata z Hereford, będąca arcydziełem kartografii stworzonym około 1300 r.  Jest to bardzo ciekawe przedstawienie ówcześnie znanego świata, które kartografowie namalowali na pergaminie z cielęcej skóry przy użyciu czarnego atramentu i kolorowych barwników. W centrum mapy znajduje się Jerozolima, a wątki kartograficzne łączą się na płótnie z fantazjami historycznymi, teologicznymi i mitycznymi, tworząc tym samym jedyne takie dzieło na świecie.

Shrewsbury – eleganckie miasto będące stolicą hrabstwa Shropshire położone jest na półwyspie, w ciasnej pętli rzeki Severn, dzięki czemu przedstawia się jako idealny teren spacerowy. Strategiczne położenie wykorzystali już Rzymianie oraz Normanowie, dla których półwysep był dogodny do zbudowania zamku strzegącego pogranicza angielsko-walijskiego. Właśnie pozostałości zamku pochodzące z końca XIII wieku, z okrutnych lat wielkiej ofensywy Edwarda I przeciwko Walijczykom, są głównym celem wizyty w mieście. Dawna warownia chociaż jest interesująca, nie charakteryzuje się takimi rozmiarami jak pobliski budynek biblioteki, przed którym Karolowi Darwinowi, jako najbardziej znanemu mieszkańcowi, ustawiono pomnik. Chociaż w Shrewsbury znajduje się mnóstwo świątyń, najciekawiej pod względem architektonicznym prezentuje się kościół NMP ze wspaniałym witrażem ukazującym Drzewo Jessego, czyli artystycznym wyobrażeniem drzewa genealogicznego Chrystusa. Ogólnie po mieście spaceruje się bardzo przyjemnie, gdyż uliczki pełne są starych, szachulcowych domów, a szlaki co chwilę zaglądają na malownicze nabrzeże. Oglądnąwszy pozostałe zabytki warto udać się za miasto do Wroxeter Roman City, gdzie zwiedzić można pozostałości rzymskiego miasta założonego przez Nerona w 58 r. n.e. Przed wiekami był to ostatni cywilizowany punkt przy starożytnym szlaku, zaczynającym się w Londynie i biegnącym przez całą wyspę aż do Holyhead.

Ironbridge – w dolinie rzeki Severn rozciąga się malowniczy łańcuszek osad zamieniony na jeden wielki skansen techniki. Jeżeli ktoś interesuje się zagadnieniami historycznej myśli inżynieryjnej powinien zajrzeć do Ironbridge, by zobaczyć zabytkowe osiedla, zakłady i warsztaty związane z działalnością wielkich wynalazców i inżynierów XVIII-wiecznej rodziny Darby, specjalizującej się między innymi w hutnictwie. Właśnie Abraham Darby III skonstruował pierwszy na świecie Żelazny Most łączący do dziś brzegi rzeki Severn. Po zrobieniu zdjęć tego cennego zabytku można wyruszyć na zwiedzanie całej serii rozrzuconych na kilku kilometrach wzdłuż rzek innych obiektów i poświęconych im muzeów, które uznano za przełomowe w skali globalnej i wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Ludlow – na południowo-zachodniej odnodze malowniczych wzgórz Clee Hills leży miasto, które może pochwalić się jedną z najbardziej malowniczych starówek w Anglii. W średniowiecznej zabudowie turysta może zakochać się natychmiast, wystarczy tylko przejść się uliczkami, by przekonać się o tej zasłużonej opinii. Znajduje się tam wszystko, co potencjalnemu podróżnikowi potrzeba. Na pierwszy plan wysuwa się Ludlow Castle – potężny zamek wybudowany w XI wieku przez Normanów. O dawnej randze miejsca świadczą ogromne mury obronne z wieżyczkami i strażnicami, pozostałości bastionu oraz pozostałe zabudowania w postaci kaplicy św. Marii Magdaleny i kaplicy św. Piotra. Ponadto ciekawie prezentuje się pełen sklepików plac przed zamkiem – Castle Square, na którym także rozkłada się targ pod markizami. Wąskimi uliczkami można dojść do okazałego kościoła św. Wawrzyńca z ciekawymi ozdobami architektonicznymi i dużymi witrażami albo też bezwiednie „pobłądzić” po starówce – najciekawsze domy o zabytkowym charakterze znajdują się na Broad Street.

Lichfield – kościelna stolica dawnej Anglii zachwyca przede wszystkim oszałamiającą katedrą, od której ciężko przy pierwszym spotkaniu odwrócić wzrok. Przyczyną zachwytu jest bogato zdobiona fasada pełna rozmaitych rzeźb i dekoracji uchodzących za arcydzieło stylu gotyckiego. Ponad sto figur przedstawia głównie postacie biblijne oraz angielskich królów, aczkolwiek jest to jedynie efekt świetnie wykonanej rekonstrukcji. We wnętrzu natomiast można podziwiać skarby architektoniczne i sakralne pochodzące z różnych epok, między innymi kaplicę mariacką wyróżniającą się pięknymi oknami. Najcenniejszym przedmiotem jest jednak Ewangeliarz z Lichfield – manuskrypt zawierający kompletne teksty św. Marka i św. Mateusza oraz fragment ewangelii św. Łukasza.

Park Narodowy Peak District – wyżyna w Anglii Środkowo-Zachodniej objęta terenem parku narodowego jest doskonałym celem samochodowej, rowerowej lub pieszej wycieczki, na której podziwiać można dzikie wrzosowiska, rozległe doliny i białe, wapienne podłoża. Rozmaite szlaki turystyczne prowadzą przez kamienne wioski, a najciekawszy z nich, będący pierwszym długodystansowym szlakiem Wielkiej Brytanii, rozpoczyna się w miasteczku Edale. Turyści znajdą tam kilka jaskiń (Poole’s Cavern, Treak Cliff, Blue John) oraz szereg punktów informacyjnych kierujących do najciekawszych atrakcji. Warto zatrzymać się w Buxton – czarującym uzdrowisku pełnym georgiańskich domów i sklepów sprzedających wyroby rękodzielnicze, odwiedzić średniowieczny dwór Haddon Hill i zwiedzić majestatyczną rezydencję Chatsworth House. Najpopularniejszą miejscowością na terenie  parku jest Castleton, na które składają się ruiny zamku i wspaniała średniowieczna zabudowa wypełniona sklepikami i pubami.

Chatsworth House – piękny pałac wiejski leżący na terenie Parku Narodowego Peak District jest wyjątkowym miejscem otoczonym ogrodami i wspaniałymi oranżeriami. Bryła pałacu ukazująca się już ze stylizowanych alei reprezentuje barok oraz skrywa tajemnice królowej Szkotów Marii, dla której w czasie panowania Elżbiety I rezydencja była rodzajem aresztu. W pełnym przepychu wnętrzu można podziwiać kondygnacje wyłożone marmurem, Salę Muzyczną, czarujące obrazy i Salę Dębową z barokowymi rzeźbami. Na zewnątrz natomiast najbardziej imponującym elementem jest Cesarska Fontanna wystrzeliwująca wodę na wysokość kilkunastu metrów.

Oksford – stolica hrabstwa Oxfordshire znana jest głównie z legendarnego Uniwersytetu Oksfordzkiego, niemniej samo miasto może turystom zagwarantować kilka ciekawych miejsc godnych uwagi. Na Oksford składa się ładne otoczenie, harmonijne połączenie średniowiecznej architektury z zabytkami kościelnymi oraz przepiękne ogrody nad Tamizą, zawsze pełne wypoczywających studentów. Czasy osadnictwa sięgają IX w. i związane są z istnieniem rzecznej przeprawy dla wołów (dosłownie „ox” – wół, „ford” – bród). Później powstało klasztorne centrum edukacyjne, wzniesiono rezydencję królewską oraz katedrę. Sam uniwersytet zaczął się rozwijać w czasie, kiedy Henryk II zakazał żakom studiowania w Paryżu. Uczelnia szybko zyskała znaczenie w średniowiecznej Europie, a status jednego z najbardziej elitarnych uniwersytetów świata utrzymuje do dziś. Miasto zasłynęło także fabryki samochodów produkującej legendarnego Mini Morisa, króluje wśród najchętniej odwiedzanych miast Anglii i jest często wykorzystywane jako sceneria w filmach. Koniecznie trzeba zobaczyć sam uniwersytet, którego gmachy w kolorze miodu zajmują rozległą przestrzeń starówki. Spacer pomiędzy uniwersyteckimi budynkami to prawdziwa podróż po wielu epokach reprezentowanych przez różne style architektoniczne, przypominające często architekturę sakralną. Uniwersytet podzielony jest na kolegia, w których mieszczą się poszczególne instytucje uczelniane. Miejscowi przewodnicy skupiają się przeważnie na najważniejszych budynkach, więc jeśli ktoś chce szczegółowo poznać historię całego kompleksu, powinien zwiedzać na własną rękę, najlepiej w towarzystwie studenckiej elity zaznajomionej w temacie. Osią trasy jest High Street, mijająca po drodze najbardziej znane Kolegium Królowej, Kolegium Uniwersyteckie, Kolegium Merton, Kolegium Magdaleńskie, średniowieczne domy, ogród botaniczny i niekończące się budynki uniwersyteckie. Jeżeli ktoś nie dysponuje dużą ilością czasu, może zajść do Oksford Story, gdzie na multimedialnej wystawie przedstawiona jest historia uniwersyteckiego miasta w pigułce, aczkolwiek pasjonujące są także pozostałe muzea, uniwersyteckie świątynie i puby znane z wielowiekowych, studenckich tradycji. Turyści korzystający z rozbudowanej bazy noclegowej biorą także udział w licznych wydarzeniach kulturalnych o znaczeniu regionalnym i międzynarodowym.

Najczęściej Zadawane Pytania

Kiedy najlepiej wybrać się do Anglii Środkowo-Wschodniej?
Podobnie jak w całej Europie najlepszymi miesiącami na zwiedzanie Anglii są: maj i czerwiec z najdłuższymi dniami oraz wrzesień. Na najwięcej słońca można tam liczyć w lipcu i sierpniu, kiedy na plażach pojawiają się turyści najchętniej wypoczywający na wybrzeżu. Okres wakacyjny nie grozi jakąś szczególną spiekotą ze względu na położenie geograficzne i chłodny klimat (temperatury powyżej 26°C uważane są za upalne), a poszczególne zabytki można właściwie zwiedzać przez cały rok, z wyjątkiem grudnia i stycznia, kiedy jest nieprzyjemnie i wietrznie. Zimą jednak warto zwiedzać liczne muzea, które nie są zatłoczone, a ceny noclegów poza sezonem znacznie niższe. Należy jednak pamiętać, że fronty atmosferyczne w ciągu roku mogą powodować częste wahania temperatur, silne wiatry (wczesna wiosna i jesień), zmiany ciśnienia, mgły i częste opady deszczu. Większe miasta mają swój mikroklimat, z reguły cieplejszy i bardziej suchy niż otaczający je obszar.

Jaka waluta obowiązuje w Anglii?
Walutą Anglii jest funt brytyjski (GBP), 1 GBP = 100 pensów. Dla turystów z Europy jest to stosunkowo drogi kraj z wysokimi kosztami utrzymania i cenami za wstępy do placówek muzealnych itp. (większość muzeów jest jednak bezpłatna, co może rekompensować koszty pobytu).  Ceny zależą także od standardu mieszkania oraz okolicy, w której się przebywa. W wielu miejscach, szczególnie w dużych miastach, można płacić euro po uśrednionym kursie.

Gdzie i jakie pamiątki kupić w Anglii?
Świetnie zaopatrzone angielskie sklepy oferują mnóstwo ciekawych pamiątek, które warto przywieźć z wakacyjnych wojaży. Wybór pamiątek zależy przede wszystkim od gustu i zasobności portfela. Do standardowych pamiątek należą miniaturki znanych symboli angielskich (Big Ben, gwardzista królowej, piętrowy autobus, taksówka, budka telefoniczna), kubki oraz koszulki z charakterystycznymi emblematami (np. logo metra lub słynny napis „mind the gap”), czajniki w kształcie zabytków, magnesy na lodówkę, zapalniczki z flagą Anglii, bluzy z napisem „England”. Z Anglią kojarzy się także najlepsza herbara earl grey, piwo porter, tradycyjny hełm policyjny oraz tkaniny tweedowe (szkockie tkaniny wełniane) i tartan (tkanina o kraciastym wzorze utworzona z krzyżujących się pasów). Popularnością mogą cieszyć się takie ubrania jak: niezniszczalne swetry z wyspy Fair w archipelagu Szetlandów, kurtki firmy Barbour, Burberry oraz militarne typu Flyers, kalosze Hunter oraz buty Dr. Martens.

Jaki czas obowiązuje w Anglii?
W Anglii od czasu polskiego odejmujemy 1 godzinę.

Jak poruszać się po Anglii Środkowo-Wschodniej?
W epoce „tanich lotów” najlepszym sposobem przemieszczania się z miasta do miasta jest podróż samolotem, niemniej na całych Wyspach Brytyjskich ruch kolejowy funkcjonuje intensywnie, a pociągi jeżdżą szybko, daleko i punktualnie. Jedynym problemem są wysokie ceny za przejazd w stosunku do innych krajów europejskich, niemniej im wcześniej dokona się rezerwacji biletu, tym jest on tańszy (nawet do 70%). Autobusy kursują na trasach dalekobieżnych i lokalnych, a bilety są znacznie tańsze niż w pociągach i oferują możliwość kupienia przejazdu sieciowego na cały kraj, co z turystycznego punktu widzenia może być korzystne. Rozkłady jazdy autobusów i pociągów w pobliżu atrakcji turystycznych są z reguły ze sobą dobrze skomunikowane. O przejazdy prywatnymi liniami autobusowymi najlepiej pytać w lokalnych agencjach turystycznych.

Wielka Brytania dysponuje bardzo dobrze rozwiniętym systemem drogowym z wielopasmowymi autostradami, kilkupasmowymi drogami głównymi i głównymi drogami lokalnymi. Autostrady są płatne tylko na niektórych odcinkach (przejazd większością jest bezpłatny), natomiast trzeba zapłacić za przejazd większością głównych tuneli i mostów. Obowiązuje tam ruch lewostronny, odległości mierzy się w milach, a żeby wynająć samochód trzeba mieć ukończone 21 lat i posiadać ważne prawo jazdy na terytorium swojego kraju przynajmniej przez rok.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Głównym węzłem komunikacyjnym jest Nottingham i z tego miasta bez problemu można dojechać pociągiem do Londynu, Derby i Lincoln. Przez stolicę regionu przebiega także autostrada łącząca Londyn z północną Anglią.

Jakie plaże są w Anglii Środkowo-Wschodniej?
Najlepszym miejscem związanym z wypoczynkiem na plaży jest Skegness. Tamtejsza plaża jest bardzo szeroka, długa, piaszczysta, z dobrze zagospodarowaną infrastrukturą turystyczną oraz letnimi atrakcjami, wesołymi miasteczkami, molo i pobliskim polem golfowym. Drobnopiaszczysta plaża jest także atrakcją spokojnego kurortu Sutton on Sea.

Przy hotelach wyższej kategorii lub w wybranych kurortach plaża jest usypywana sztucznie lub znacznie różni się od typowych plaż miejskich, dlatego wybierając kurort i hotel warto upewnić się do jakiej plaży będziemy mieć dostęp.

Jakie są ograniczenia celne w Anglii?
Przewóz towarów podlega ograniczeniom ilościowym na zasadach obowiązujących w UE, co oznacza w praktyce, że rzeczy osobiste i sprzęt na własny użytek nie podlega ograniczeniom celnym. W przypadku towarów można wwozić i wywozić: do 800 szt. papierosów, 200 szt. cygar, 10 l spirytusu, 20 l mocniejszego alkoholu, 90 l wina i 110 l piwa.

Jakie dokumenty są potrzebne w razie konieczności skorzystania ze służby zdrowia w Anglii?
W nagłych przypadkach turyści z Polski objęci są w Wielkiej Brytanii bezpłatną podstawową opieką medyczną. Świadczenia medyczne są na najwyższym światowym poziomie i nie ma problemu z dostępem do jakichkolwiek leków. Opłaca się jednak wykupić polisę ubezpieczenia podróżnego, która w razie potrzeby umożliwi pokrycie kosztów bardziej zaawansowanego leczenia i transport medyczny. Jeżeli posiadamy ubezpieczenie prywatne należy zapoznać się z jego warunkami, gdyż w większości przypadków ubezpieczeniem objęte są koszty leczenia powyżej pewnych kwot, które należy samemu opłacić. Przed wyjazdem za granicę dobrze jest jednak w oddziale wojewódzkiego NFZ złożyć wniosek o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, która jest dowodem posiadania takiego ubezpieczenia. Szczegółowe informacje: www.ekuz.nfz.gov.pl i www.nfz.gov.pl

Ze względu na inną florę bakteryjną należy starannie wybierać restauracje lub jadać w hotelach i przestrzegać podstawowych zasad higieny. Turyści powinni pić wyłącznie wodę butelkowaną, ewentualnie gotowaną co najmniej 10 min. Szczepienia ochronne nie są wymagane i nie ma zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych, niemniej przed wyjazdem warto sprawdzić czy szczepienia nie są zalecane sezonowo.

Ważne informacje MSZ

Dokumentem uprawniającym do pobytu na terenie Wielkiej Brytanii jest ważny dowód osobisty lub paszport (o ile nie posiadamy dowodu). Obowiązują te same co w innych krajach Unii Europejskiej przepisy dewizowe oraz nie ma obowiązku meldunkowego, jeżeli pobyt na terenie kraju nie przekracza 90 dni.

Szczegółowe i aktualne informacje można znaleźć na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych: www.msz.gov.pl lub na stronie ambasad i konsulatów Wielkiej Brytanii www.londyn.msz.gov.pl

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej
Wielka Brytania, Londyn, 47 Portland Place, W1B 1JH
Tel.: +44 2072913543 Tel.: +44 2072913520 Tel.: +44 2072913914 Tel.: +44 2072913900 Tel.: +44 2072913934 Faks: +44 2072913576 Faks: +44 2072913575
london@msz.gov.pl
www.londyn.msz.gov.pl
Telefon dyżurny po godzinach pracy placówki: +44 7939594278

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Instytut Polski w Londynie (Instytut Kultury Polskiej)
Wielka Brytania, Londyn, Swan House, 52-53 Poland Street, W1F 7LX
Tel. dyżurny: +442032062004
london.pci@instytutpolski.org.uk
www.polishculture.org.uk

Wydział Konsularny Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Londynie
Wielka Brytania, Londyn, 73 New Cavendish Street, W1W 6LS
Tel.: +44 2072913900 Tel.: +44 2072913934 Tel.: +44 2072913914 Tel. dyżurny: +44 7939594278 Faks: +44 2073232320
londyn.konsulat@msz.gov.pl
www.londyn.msz.gov.pl

Anglia Śr. - Zach.

Anglia Wschodnia

Kornwalia

Londyn

Wyspa Man

Wyspy Normandzkie

Yorkshire

Anglia: Anglia Płd. - Wsch. , Anglia Płd. - Zach. , Anglia Pn. - Wsch. , Anglia Pn. - Zach. , Anglia Śr. - Wsch. , Anglia Śr. - Zach. , Anglia Wschodnia , Kornwalia , Londyn , Wyspa Man , Wyspy Normandzkie , Yorkshire

Wybierz region Anglia Płd. - Wsch. , Anglia Płd. - Zach. , Anglia Pn. - Wsch. , Anglia Pn. - Zach. , Anglia Śr. - Wsch. , Anglia Śr. - Zach. , Anglia Wschodnia , Kornwalia , Londyn , Wyspa Man , Wyspy Normandzkie , Yorkshire