Kraj Grecja

Stolica: Ateny
Powierzchnia: 131 990 km²
Ludność: 11 305,1 tys.
Waluta: euro (EUR), 1 EUR = 100 centów
Język: grecki
Wiza: wiza nie jest wymagana
Napięcie: 220 V

Alonissos

Andros

Antiparos

Ateny

Attyka

Chalkidiki

Chios

Epirus

Evia

Grecja Środkowa

Grecka Macedonia

Ikaria

Ios

Itaka

Karpathos

Kefalonia

Keos

Korfu

Kos

Kreta

Lefkada

Lesbos

Limnos

Milos

Mykonos

Naxos

Paros

Patmos

Peloponez

Riwiera Olimpijska

Rodos

Saloniki

Samos

Samotraka

Santorini

Skiathos

Skopelos

Syros

Tesalia

Urok sielskiego półwyspu, zapach aromatycznych przypraw i ustronne plaże.

Informacje ogólne

W Tesalii można odkryć uroki prawdziwej Grecji zarówno te związane z błogim wypoczynkiem na przepięknych plażach, jak i ze zwiedzaniem zabytków pamiętających okres starożytności. Tereny Niziny Tesalskiej, otoczone masywami górskimi, skrywają wiele ciekawych atrakcji, które warto zwiedzić podczas przerwy w leżakowaniu na słonecznym wybrzeżu czy też rajskim półwyspie Pilion, gdzie według mitologii wypoczywali greccy bogowie. Do idyllicznego obrazka wziętego niemalże z widokówki zaliczyć można także pogodnych mieszkańców Tesalii i wioski położone na zielonych zboczach, pośród niekończących się sadów.

Tesalia wchodzi w skład Grecji Środkowej, otoczona jest takimi regionami jak Grecja Macedońska, Epirus, Evia, a od strony morza sąsiaduje ze Sporadami Północnymi. Na krajobraz składają się w większości niziny: Larisa, Trialia i Karditsa, przez które przepływa mnóstwo rzek, natomiast do wybijających się okolicznych masywów górskich zalicza się Olimp, Pindos, Othris i Pelion. Panuje tam klimat kontynentalny z upalnymi latami i mroźnymi zimami, gdzie częste ulewy pozwalają na uprawę oliwek, drzew cytrusowych i wielu innych składników pojawiających się na greckich stołach.

Podobnie jak cała Grecja, Tesalia ma długą historię sięgającą XII w. p.n.e. i związana jest z pojawieniem się Besalów, którzy stworzyli silne państwo plemienne. W 344 r. p.n.e. krainę podbił król Macedonii Filip II, natomiast kolejnymi władzami byli Rzymianie. Z licznymi przerwami do XIV wieku rządzili tam Bizantyjczycy, a później osmańscy Turcy, którzy oddali krainę Grekom w 1878 r.

Stolicą regionu jest Larisa – duży ośrodek handlowy położony w centrum równiny tesalskiej, w którym warto zatrzymać się chociaż na chwilę, by zwiedzić średniowieczne ruiny, antyczną świątynię Ateny oraz pozostałości starożytnego teatru. Dwa eleganckie place w centrum doskonale nadają się na zrobienie zakupów, a jeżeli ktoś chce zostać tam na dłużej może skorzystać z kilku dobrze prosperujących hoteli.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Wolos – brama na półwysep Pilion i miasto portowe, które może nie ma w sobie tyle uroku co typowe, wakacyjne kurorty, ale dysponuje świetną bazą noclegową i lotniskiem. Przeważnie z tego miejsca turyści zaczynają podróż na Pilion oraz wybierają się na Alonissos, Skopelos i Skiathos. Chociaż w Wolos nie ma zbyt wielu zabytków to właśnie w tym miejscu wznosiło się antyczne Jolkos, z którego Jazon i Argonauci wyruszyli po „złote runo”. Jeżeli ktoś będzie miał ochotę nawet pobieżnie zwiedzić miasto, może przespacerować się główną promenadą oraz zwiedzić Centrum Sztuki Giorgio de Chirico i Centrum Sztuki Ludowej Kitos Makris. Pomimo portowego charakteru Wolos, na dalekich obrzeżach można znaleźć kilka niewielkich, piaszczystych plaż. Najbliższymi atrakcjami turystycznymi są dobrze zachowane kręgi neolitycznych murów w starożytnym Dimini i ruiny Sesklo zamieszkiwane miedzy VII a III w. p.n.e.

Stomio – niewielkie nadmorskie miasteczko z kameralną atmosferą i przyjemną piaszczystą plażą sąsiadującą z lasem bukowym. Kąpielom sprzyja czysta woda oraz widok na odległy szczyt Olimpu. Dla miłośników spokoju znajdzie się tam przyjemna baza noclegowa o różnym standardzie, a także ustronne zatoczki kąpielowe, doskonałe do uprawiania snorkelingu.

Półwysep Pilion – sielski krajobraz z sadami i gęstymi lasami nie jest podobny do innych regionów Grecji, dlatego chętnie zapuszczają się tam turyści doceniający piękno położonych na wzgórzach małych wiosek połączonych kamiennymi ścieżkami. Dzięki temu, że półwysep od wieków cieszył się autonomią, w nienaruszonym stanie zachowały się ośrodki kultury oraz sztuka ludowa i architektura. Piękno gór połączone z piaszczystymi plażami i powietrzem nasyconym zapachem ziół jest propozycją nie do odrzucenia. Grecy osiedlili się tam na stałe w XIII w., kiedy szukali schronienia przed Turkami, a większość wiosek objętych obecnie specjalną ochroną, powstała w pobliżu górskich klasztorów. Jedyna w swoim rodzaju architektura wysokich budynków z drewnianymi okiennicami charakteryzuje wioskę Makrinitsa, w której znaleźć można również kilka wspaniałych kościołów, klasztor i sklepy z pamiątkami. Na północno-wschodnim wybrzeżu z kolei natrafić można na chętnie odwiedzane, piaszczyste plaże położone w przepięknym otoczeniu górskich wzniesień, rybackich wiosek i egzotycznych kwiatów. Warto zajrzeć do Zagory – największej miejscowości na półwyspie, by pospacerować po wąskich uliczkach i napić się wina na uroczych placykach. W pobliżu ujmująco położonej wioski Pouri znajdują się otoczone zielenią plaże Elitsa i Ovrios, natomiast przyjemna baza noclegowa i dogodne do kąpieli nabrzeże jest atutem Chorefto. Wzdłuż zachodniego wybrzeża można trafić na kilka ciekawych wiosek z przytulną bazą noclegową, a także na liczne punkty widokowe, z których przy dobrej pogodzie widać Sporady wyłaniające się z błękitnej toni. Miejscowości na zachodnim wybrzeżu mają nieco inny charakter. Interesujące jest przykładowo Milies będące w XVIII w. ważnym ośrodkiem kultury. Zachował się tam kościół Taksiaris, ciekawe jest muzeum sztuki ludowej i nie brakuje miejsc noclegowych. Autentycznie wygląda wioska Vizitsa, w której początek bierze kilka szlaków wiodących w głąb półwyspu i na wybrzeże, a na długą, górską wędrówką można także wybrać się z Agios Georgios. Natomiast południe półwyspu jest bardzie płaskie i nadaje się raczej do błogiego leniuchowania. Półwysep przecina mnóstwo szlaków pieszych i trekkingowych, aczkolwiek dla turystów z nieco słabszą kondycją największą atrakcją jest kolejka wąskotorowa kursująca między poszczególnymi miejscowościami. Jeżeli ktoś ma więcej czasu może skorzystać z przeprawy na wysepkę Paleo Trikeri, gdzie oprócz malutkiego portu znajduje się XIX-wieczny klasztor Evangelistrias.

Kuchnia

Głównym składnikiem kuchni greckiej jest oliwa z oliwek, której zalety doceniano już w starożytności używając jej w kosmetyce po kąpieli, a także polewano mięsa smażone na ruszcie. Obecnie jest podstawą wszystkich greckich potraw i służy nie tylko do smażenia, ale często w dużych ilościach dodawana jest do sałatek, sosów a nawet zup. Jest również jednym z powodów uznania kuchni greckiej za jedną ze zdrowszych i smaczniejszych, gdyż oliwa jest lekko strawa i posiada delikatny smak nadający charakteru poszczególnym potrawom.

Kuchnia grecka ma wiele zapożyczeń z typowej kuchni śródziemnomorskiej i bałkańskiej – często dodawany jest czosnek, liście winorośli i duża ilość warzyw, pomidorów i papryki. Bazą wielu produktów jest baranina i ryby. Bez wątpienia odróżnia ją jednak ser feta, produkowany w różnych odmianach, typowe greckie zupy i sosy, oraz sposób przyrządzania niektórych dań.

Kuchnia grecka jest bardzo popularna w Europie, ale jadąc do Grecji może nas w niej zaskoczyć nie tylko bogactwo menu, ale też tradycje kulinarne. Pierwszym zaskoczeniem może być sposób podawania potraw, gdyż większość podawana jest w temperaturze pokojowej. Grecy uważają, że taka temperatura najbardziej uwydatnia smak. Poza tym, zamawiając w restauracji obiad kilkudaniowy dostaniemy wszystko naraz gdyż idea podawania dań kolejno jest w tym kraju obca. A jeżeli siedzimy przy stoliku z kilkoma osobami, które zamawiają to samo można dostać wielki półmisek z potrawą, z którego każdy nabierze ile sobie życzy. Suto zastawione stoły z kolorowymi potrawami są typowe dla kuchni greckiej. Obojętnie co zamówimy na na stole zawsze znajdzie się woda i chleb, będący dodatkiem do większości potraw.

Rytm dnia w Grecji sprawia też, że pory i ilość posiłków różni się od panujących np. w Polsce. W Grecji nie jest popularne pełne śniadanie, a często słyszy się, że w ogóle się go nie jada. Dla Greka śniadaniem jest zazwyczaj filiżanka kawy i sucharki, biszkopt lub placek z dżemem. Przed południem jako przekąska typowe jest ciasto tyropitta, wypełnione gorącym płynnym serem feta. Obiad spożywa się ok. 14-17, a głównym posiłkiem jest kolacja jedzona zwykle na mieście w restauracjach lub tawernach ok. godz. 20-22. Oczywiście w hotelach rytm ten może się różnić, gdyż znaczna większość dostosowuje się do potrzeb turystów. W większości restauracji menu pisane jest po angielsku, a w kurortach popularnych wśród naszych rodaków zdarzają się pisane po polsku.

Jeżeli chcemy spróbować typowej greckiej kuchni warto udać się do kameralnych tawern, gdzie jadają mieszkańcy. Popularne przed jak i między posiłkami są tzw. mezedes, czyli przystawki.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Panujące tu już od maja wysokie temperatury przyczyniają się do rosnącej popularności kawy przygotowanej na zimno – Frappe – podawanej w wysokich szklankach, robiona na bazie wody mineralnej z dodatkiem mleka i cukru.

Ważnym elementem greckiej kuchni jest wino, które doceniane było już w starożytności, a sposób jego powstania opisuje mitologia. By uchronić swego nieślubnego syna Dionizosa przed gniewem Hery, Zeus zamienił go w barana. Bogini jednak nie dała się oszukać i przywróciła mu człowieczą postać, ale ukarała go obłędem. Szalony Dionizos żeglował po morzu i podczas jednej wyprawy poznał rolnika o imieniu Ikarios, który nauczył go uprawiania winorośli. Sok z zebranych winogron sfermentował, a Ikarius chcąc ukarać Dionizosa za niedopilnowanie kazał mu go wypić. Historia, kończy się dość tragicznie, gdyż odurzony bóg zabił rolnika, ale od tamtej pory kojarzony jest w mitologii z winem i zabawą.

Charakterystyczne w smaku i nie występujące poza Grecją jest wino Retsina, które jest młodym winem przyprawionym sosnową żywicą. Po wytłoczeniu leżakuje zaledwie kilka tygodni i nadaje się do spożycia, jednak po mniej więcej roku, jej smak przypomina ocet. Narodowym trunkiem Grecji jest też „ouso me mese”, znane jako ouzo – 48-procentowy alkohol doprawiany anyżem i koprem. Międzynarodową sławę wśród alkoholi zyskała również Metaxa – brandy z dodatkiem wina i mieszanki przypraw. By wyprodukować dobry trunek destyluje się dwukrotnie alkohol, który następnie leżakuje od 3-15 lat. Dopiero po tum czasie dodawane są do niego wino i zioła, które tworzą charakterystyczny smak. Niektórzy twierdzą, że niegdyś dodawano też płatki róż. Alkohol jest następnie słodzony, trafia do dębowych beczek i czeka ok. pół roku na rozlanie do butelek.

Żeby zasmakować regionalnej kuchni Tesalii, najlepiej wybrać się na półwysep Pilion, gdzie tradycyjne lokale gastronomiczne serwują kiełbaski z papryką w potrawce – spedzofai, gulasz z koźliny w sosie cytrynowym – gida lemona czy gulasz z królika – kouneli kokkinisto. Takie specjały najlepiej popić regionalnym winem butelkowanym w Nea Anchialos. Warto także zatrzymać się u przydrożnych sprzedawców, by kupić rozmaite zioła, domowe dżemy, miód czy nalewki.

Obyczaje

W Grecji tożsamość osoby oraz jej status społeczny wyznacza przynależność do rodziny. Jest ona nieco inaczej pojmowana niż na Zachodzie, gdyż jest grupą krewnych nie tylko noszących jedno nazwisko, ale tez mieszkających razem. Typowe greckie domy są bardzo obszerne by pomieścić kilku pokoleniową rodzinę. Poza tym ma ona bardzo patriarchalny charakter, co sprowadza się do tego, że status społeczny kobiety określa związek z mężczyzną. W ostatnich czasach te surowe reguły zostały złagodzone, a kobiety stają się coraz bardziej niezależne. W 1983 r. zniesiono też ustawowy obowiązek wnoszenia posagu podczas wydawania córki za mąż. Tradycja ta wywodziła się z wysp Morza Egejskiego, gdzie dom rodzinny należał do kobiety jako opiekunki ogniska domowego, jednak w dobie kryzysu zwyczaj ten został zniesiony co znacznie odciążyło wielodzietne rodziny. Tradycją jednak nadal jest przekazywanie sukni panny młodej przez jej matkę i szycie ubrań lub pościeli przez kobiety z rodziny oraz wkładanie do rękawiczki panny młodej kostki cukru by miała słodkie życie w małżeństwie. Greckie wesela są bardzo huczne, taneczne i czasem przeciągają się na kilka dni. W miasteczkach i wsiach z tradycjami zdarza się, ze orszak panny młodej przemierza ulice co jest bardzo ciekawym widowiskiem.

W Grecji miejscem szczególnie często odwiedzanym są klasztory, gdzie wymagany jest odpowiedni ubiór zakrywający kolana i ramiona. Również do wielu innych miejsc nie można wejść w stroju plażowym.

W kościołach i klasztorach nie można robić zdjęć, natomiast w muzeach tylko bez użycia flesza, o ile nie ma piktogramów z zakazem. Często również możliwość robienia zdjęć w obiektach wiąże się z wykupieniem zgody w kasie.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

W greckich barach często można zobaczyć zamyślonych mieszkańców, którzy siedzą nad planszami. Grają oni w Tavli – grę uznawaną za jedną z najstarszych na świecie, która przybyła do Grecji prawdopodobnie z Egiptu ponad 5 tys. lat temu. Jest ona znana na całym świecie jako Backgammon.

Grecy uważani są za naród radosny, który bawi się często, głośno i długo. Widać to zwłaszcza na różnego rodzaju światach i festiwalach, jak również w zwykły dzień na ulicach, gdzie słychać muzykę. W Grecji znanych jest ponad 150 rożnych tańców, często regionalnych, a większość z nich tańczy się w kole lub korowodzie. Najpopularniejszy z nich to kalamantianos i zeimbekikos – czyli solowy taniec mężczyzn do muzyki wygrywanej na bouzouki. Najbardziej znanym na świecie jednak jest taniec Greka Zorby – który nawiązuje do kroków „tańca rzeźników” dawnego Konstantynopola.

Aktywny wypoczynek

Tesalia idealnie nadaje się dla miłośników pieszych wędrówek i trekkingu, którzy mają do dyspozycji mnóstwo dobrze oznakowanych szlaków. Najlepszym miejscem jest półwysep Pilion, gdzie są najpiękniejsze widoki i sprzyjające zaplecze turystyczne. Na półwyspie można również znaleźć wiele wypożyczalni sprzętu wodnego i stadniny jeździeckie. Cała linia wybrzeża doskonale nadaje się do uprawiania snorkelingu, a w niewielkich portach można zapytać o możliwość dalekomorskiej wyprawy nurkowej. W zimie działa tam kilka ośrodków narciarskich, a na niestrudzonych śmiałków czeka wyprawa na niebezpieczny Olimp.

Wycieczki Fakultatywne

Dolina Tempi – pomiędzy Olimpem a górami Ossa znajduje się głęboki wąwóz wymywany przez wieki wodami rzeki Pinios. Między wysokimi brzegami doliny maszerowały przed wiekami hordy Kserksesa i Aleksandra Wielkiego, a strategiczne znaczenie przetrwało aż do średniowiecza. Dolinę można zwiedzić albo na piechotę podziwiając malownicze wzniesienia, albo spływając nurtem rzeki. Według legendy dolina powstała po tym jak zdenerwowany Zeus po kłótni z Posejdonem cisnął gromem w góry robiący wyrwę, a bóg mórz uderzył trójzębem w ziemię i wypłynęła woda, w której później brodziła boska Afrodis. Dlatego też, nie bacząc na okoliczności, warto zanurzyć się chociaż na chwilę w toni przywracającej młodość i piękno. Najpopularniejszym miejscem kąpielowym jest romantyczne Źródło Afrodyty położone nieopodal mostu w otoczeniu drzew laurowych, a dodatkowo zwiedzić można Zamek Pięknej Panny, czyli ruiny Kastro tis Oreas oraz potężną, średniowieczną twierdzę z chwytającymi za serce widokami na okolicę.

Trikala – w dawnej stolicy Tesalii zwiedzić można twierdzę położoną w sercu miasta, której początki sięgają IV w. p.n.e., okazały meczet Koursoun Tzami i pozostałości świątyni Asklepiosa. W najruchliwszej części miasta znajduje się barwny bazar pełen zaskakujących stoisk.

Najczęściej Zadawane Pytania

Kiedy najlepiej wybrać się do Tesalii?
Główny sezon turystyczny trwa tutaj od maja do września, kiedy temperatury przekraczają 25 stopni, a nawet 30 w lipcu i sierpniu.

Jaka waluta obowiązuje w Grecji i jakie są orientacyjne ceny?
W Grecji od 2002 r. obowiązuje wspólna dla całej Unii Europejskiej waluta – Euro. Konsekwencją tego są nieco wyższe ceny niż w Polsce. Ze względu na dużą ilość przypływających tu statków rejsowych i unikatowość regionu jest to jedna z droższych wysp greckich. Dotyczy to zarówno cen w lokalnych sklepach, jak również hoteli i restauracji.

Gdzie i jakie pamiątki kupić w Tesalii?
W każdym mieście i kurorcie turystycznym znajduje się wiele sklepów z pamiątkami zarówno dotyczącymi regionu jak też danego miasta. Wśród zakupów dominują miejscowe specjały kulinarne oraz wyroby z muszli i skóry. Trzeba pamiętać, że większość sklepów poza centrum zamykana jest podczas sjesty ok. godz. 14-17, ale potem czynne są do 21.00. W poniedziałki, środy i soboty godziny otwarcia sklepów są krótsze i kończą się w porze sjesty. W centrum większych miast, zwłaszcza w centrach handlowych rezygnuje się z pory sjesty lub ogranicza się ją tylko do godziny.

Jaki czas obowiązuje w Grecji?
Czas lokalny jest późniejszy o godzinę od obowiązującego w Polsce, więc po przylocie przestawiamy zegarek o godzinę do przodu.

Jak poruszać się po Tesalii?
Najtańszym i najpowszechniejszym środkiem transportu są autobusy zapewniające bardzo dobre połączenia wzdłuż wybrzeża do miejscowości turystycznych zwłaszcza w sezonie wakacyjnym. W miesiącach zimowych może pojawić się trudność w dotarciu do miejscowości górskich ze względu na obfite opady śniegu i strome górskie drogi. Alternatywnym rozwiązaniem jest wynajęcie auta. Polskie prawo jazdy często nie jest akceptowane przez lokalne służby więc lepiej mieć europejski dokument. Przepisy drogowe są traktowane dość dowolnie przez Greków dlatego należy zwiększyć uwagę na jeżdżących obok.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Jakie plaże są w Tesalii?
Doskonałym miejscem na poszukiwania najpiękniejszych plaż jest półwysep Pilion z wieloma wioskami, przy których ulokowane jest piaszczyste wybrzeże. Koło Pouri można znaleźć otoczone zielenią plaże Elitsa i Ovrios, znakomite miejsce kąpielowe z drobnopiaszczystym nabrzeżem jest atutem Chorefto, chociaż poza tłumnie odwiedzanymi plażami można trafić na ustronne zatoczki kąpielowe. Najpiękniejsza plaża z drobnym piaskiem ozdabia kurort Kalamos nad Zatoką Pagasejską. Generalnie na całym półwyspie znajduje się niezliczona liczba większych i mniejszych zatok zarówno skalistych, jak i wysypanych drobnym piaskiem, dzikich plaż oddalonych od miejscowości wypoczynkowych i zadbanych nabrzeży z infrastrukturą turystyczną skupioną w kurortach cieszących się największym zainteresowaniem.

Przy hotelach wyższej kategorii lub w wybranych kurortach plaża jest usypywana sztucznie lub znacznie różni się od typowych plaż miejskich, dlatego wybierając kurort i hotel warto upewnić się do jakiej plaży będziemy mieli dostęp.

Jakie są ograniczenia celne w Grecji?
Przewóz towarów podlega ograniczeniom ilościowym na zasadach obowiązujących w UE, co oznacza w praktyce, że rzeczy osobiste i sprzęt na własny użytek nie podlega ograniczeniom celnym. W przypadku towarów można wwozić i wywozić: do 800 szt. papierosów, 200 szt. cygar, 10 l spirytusu, 20 l mocniejszego alkoholu, 90 l wina i 110 l piwa.

Jakie dokumenty potrzebne są w razie konieczności skorzystania z służby zdrowia w Grecji?
Służba zdrowia, zarówno prywatna jak i publiczna jest w Grecji ogólnodostępna. Przed wyjazdem można starać się w oddziale NFZ o wyrobienie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EUKZ), która daje możliwość korzystania z podstawowej służby zdrowia w przychodniach i szpitalach. Warto jednak wykupić prywatne ubezpieczenie kosztów leczenia, które w razie konieczności pokryje wyższe koszty i transport medyczny. Jeżeli posiadamy ubezpieczenie prywatne należy zapoznać się z jego warunkami, gdyż w większości przypadków ubezpieczeniem objęte są koszty leczenia powyżej pewnych kwot, które należy samemu opłacić. Numer pogotowia ratunkowego to 166, w dużych miastach można porozumieć się po angielsku.

Ze względu na inną florę bakteryjną należy starannie wybierać restauracje lub jadać w hotelach i przestrzegać podstawowych zasad higieny. Turyści powinni pić wyłącznie wodę butelkowaną, ewentualnie gotowaną co najmniej 10 min. Szczepienia ochronne nie są wymagane i nie ma zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych, niemniej przed wyjazdem warto sprawdzić czy szczepienia nie są zalecane sezonowo.

Ważne informacje MSZ

Dokumentem uprawniającym do wjazdu i wyjazdu z Grecji tak jak i innych krajów Unii Europejskiej jest dowód osobisty lub paszport. Lecąc do Grecji samolotem nie potrzebujemy paszportu, jednak podróżując autokarem czy samochodem przed wyjazdem należy się upewnić czy trasa nie przebiega przez kraje, gdzie wymagany jest paszport.

W Grecji nie ma obowiązku meldunkowego jeżeli pobyt nie przekracza 90 dni i nie jest w tym czasie podejmowana praca na terenie kraju.

Szczegółowe i aktualne informacje można znaleźć na stronie MSZ: www.msz.gov.pl lub na stronie ambasady polskiej w Atenach www.athens.polemb.net

Najbliższe ambasady i konsulaty:

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Greckiej
Grecja, Ateny, Chryssanthemon 22, 154 52 Paleo Psychiko
Tel.: +302106797700 Tel. dyżurny: +306936554629 Faks: +302106797711
www.athens.polemb.net

Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Pireusie
Grecja, Pireus, 57, Akti Miaouli, 185-36
Tel.: (00-302-10) 429-23-44 Faks: (00-302-10) 429-23-45

Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Salonikach
Grecja, Saloniki, 78 Tsimiski Str., 546-22
Tel.: (00-302-310) 288-205 Faks: (00-302-310) 234-153

Thassos

Tinos

Zakynthos

Grecja: Alonissos , Andros , Antiparos , Ateny , Attyka , Chalkidiki , Chios , Epirus , Evia , Grecja Środkowa , Grecka Macedonia , Ikaria , Ios , Itaka , Karpathos , Kefalonia , Keos , Korfu , Kos , Kreta , Lefkada , Lesbos , Limnos , Milos , Mykonos , Naxos , Paros , Patmos , Peloponez , Riwiera Olimpijska , Rodos , Saloniki , Samos , Samotraka , Santorini , Skiathos , Skopelos , Syros , Tesalia , Thassos , Tinos , Zakynthos

Wybierz region Alonissos , Andros , Antiparos , Ateny , Attyka , Chalkidiki , Chios , Epirus , Evia , Grecja Środkowa , Grecka Macedonia , Ikaria , Ios , Itaka , Karpathos , Kefalonia , Keos , Korfu , Kos , Kreta , Lefkada , Lesbos , Limnos , Milos , Mykonos , Naxos , Paros , Patmos , Peloponez , Riwiera Olimpijska , Rodos , Saloniki , Samos , Samotraka , Santorini , Skiathos , Skopelos , Syros , Tesalia , Thassos , Tinos , Zakynthos