Kraj Francja

Stolica: Paryż
Powierzchnia: 675 417 km²
Ludność: 65 700 tys.
Waluta: euro (EUR), 1 EUR = 100 centów
Napięcie: 220 V
Język: francuski
Wiza: wiza nie jest wymagana

Alzacja

Bretania

Burgundia

Dolina Garonny

Dolina Loary

Korsyka

Lazurowe Wybrzeże

Lotaryngia

Masyw Centralny

Nicea

Normandia

Paryż

Turystyczny magnes – „Miasto Świateł” stworzone do zwiedzania i dobrej zabawy.

Informacje ogólne

Paryż ma wiele oblicz, które są możliwe do poznania wyłącznie za sprawą osobistych odwiedzin w mieście sztuki, kultury, niepowtarzalnych zabytków oraz szerokiej gamy atrakcji przeznaczonych dla turystów pragnących poczuć kwintesencję Francji. Niebywała architektura z niecodziennymi rozwiązaniami, chodniki wyglądające jak sceny teatralne, romantyczne zaułki, niepowtarzalna atmosfera oraz kilkadziesiąt dzielnic, których nie sposób zwiedzić nawet w ciągu jednego tygodnia. Miasto prezentuje dorobek wielu cywilizacji, na każdym kroku można obcować z historią, by później zasiąść w wytwornej restauracji i zmierzyć się ze swoimi rozważaniami nad lampką najlepszego szampana. Istotny ślad na Paryżu pozostawiła światowa literatura, myśl naukowa, sztuka i architektura wpisując dziesiątki zabytków na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, czyniąc jednocześnie z miasta, jak uważa wielu ludzi z najodleglejszych zakątków, „stolicę świata”. Turyści przybywający do miasta-legendy kojarzą wiele miejsc z literaturą i filmem, przechadzając się wspaniałymi ulicami przywołują na myśl najpiękniejsze obrazy, które przez lata powstawały w głowach najwybitniejszych artystów. W mieście można zakochać się nie wchodząc do żadnego muzeum czy kościoła, niemniej żeby w pełni poczuć się prawdziwym obieżyświatem i w takie miejsca należy zaglądnąć, by zdać sobie sprawę z piękna i znaczenia niebywałej metropolii, w której kilkusetletnie kościoły i pałace sąsiadują z nowoczesnymi drapaczami chmur. Turyści z Polski bardzo często zadają sobie pytanie, gdzie są najlepsze kasztany – odpowiedź jest prosta: „W Paryżu najlepsze kasztany są na placu Pigalle”…, dlatego warto osobiście sprawdzić, czy tak faktycznie jest.

Historia stolicy Francji jest długa i zawiła, dzięki niej wiele najznamienitszych budowli wieczorami jest podświetlana nadając miastu olśniewającą poświatę wzbudzającą zachwyt i przywołującą dawne czasy. Początki miasta sięgają III w. p.n.e., kiedy tereny obecnej wyspy – Ile de la Cite – zasiedliło galijskie plemię Paryzjów. Za panowania Rzymian miasto rozwinęło się na lewym brzegu Sekwany i zostało określone nazwą Paris. Większego znaczenia strategicznego osada nabrała dopiero w 508 r., kiedy została zdobyta przez króla Franków – Chlodwiga I. Mieszkańcy miasta musieli wznieść okazałą fortecę w VII w., aby bronić się przed najazdami Wikingów. Począwszy od XI w., na przestrzeni kilku stuleci wybudowano wiele wspaniałych budowli, wzniesiono Luwr i katedrę Notre-Dame, znacznie rozwinął się prawy brzeg rzeki. Powstanie Sorbony świadczyło o rozwoju nauki i oświaty, niemniej okres świetności został zahamowany w XV w. przez wojnę stuletnią. Burbonowie kontynuowali rozbudowę miasta po konflikcie między katolikami i hugenotami zakończonym rzezią podczas Nocy św. Bartłomieja. W kolejnych latach rozwijał się przemysł, powstały Wielkie Bulwary i do miasta zaczęły ściągać setki nowych mieszkańców. Wiele cennych zabytków miasto zawdzięcza Ludwikowi XVI, który został stracony po wybuchu rewolucji francuskiej i zdobyciu paryskiego więzienia Bastylii. Rozbudowę Paryża kontynuował Napoleon Bonaparte stojący na czele Pierwszego Cesarstwa, natomiast wiele architektonicznych zmian wprowadził Napoleon III zatrudniając do tej roli wielkiego architekta G.E. Haussmanna. Stolica Francji, która przetrwała rządy kilku cesarstw i republik, wojnę francusko-pruską, Wiosnę Ludów, Komunę Paryską, a także okrutny okres I i II wojny światowej, obecnie jest jednym z najważniejszych miast Europy.

Zwiedzanie miasta jest nie lada wyzwaniem logistycznym, które najlepiej wcześniej zaplanować, by w ostatniej chwili nie stanąć przed ogromem turystycznych wyborów i kompromisów. Teoretycznie w Paryżu nie ma jak zabłądzić z racji tego, że z niemalże każdego miejsca można dostrzec najbardziej charakterystyczne budowle będące jednocześnie punktami orientacyjnymi. Praktycznie jednak niejeden turysta zamierza godzinami spacerować bezwiednie kilometrami ulic wytyczonych biegiem Sekwany, która od wieków wyznaczała najważniejsze kierunki rozwoju miasta oraz rozbudowę najważniejszych dzielnic, jakimi są Montmartre, St-Germain, Montparnasse, Dzielnica Łacińska i wiele innych charakteryzujących się zupełnie odmiennym stylem i charakterem. Jest ich 20 z własnymi numerami i merostwami oraz różnorodnymi atrakcjami turystycznymi.

Poznawanie Paryża to czasochłonne zajęcie i trudno jednoznacznie stwierdzić, który zabytek jest najważniejszy. Koniecznie trzeba zobaczyć wszystkie symboliczne budowle z których Paryż słynie. Jedną z nich jest katedra Notre-Dame i jej okolica. Słynną świątynię wzniesiono na wyspie Il de la Cite leżącej na Sekwanie, która od wieków była kolebką Francji, gdyż właśnie na niej osiedlili się Paryzjowie. Sama katedra jest perłą architektury gotyckiej, której budowa trwała dwieście lat, a jej budowę w 1163 r. zlecił biskup Paryża de Sully. Wspaniałe rozety fasady głównej i zachodniej oraz płasko zakończone wieże rozpoznawane są na całym świecie, zachwyca ogrom mistycznego wnętrza, strzeliste łuki, cykl wielkich obrazów oraz ołtarz główny. Panoramę Paryża z jednej wieży podziwiał słynny „Dzwonnik z Notre Dame” stworzony przez Victora Hugo, a teraz turyści mogą fotografować jeden z najpiękniejszych widoków na miasto. Na placu przed katedrą gromadzą się tłumy zwiedzających – znajduje się na nim Point Zero – miejsce od którego mierzone są wszystkie odległości poszczególnych miejscowości od Paryża. Pierwsi władcy Francji rezydowali w Pałacu Sprawiedliwości, koniecznie trzeba zajść do okazałej twierdzy Conciergerie i zwiedzić jeden z najwspanialszych zabytków gotyckich, jakim jest dwukondygnacyjna kaplica Sainte-Chapelle. Przy okazji warto zajrzeć na wyspę St-Louise będącą między innymi ośrodkiem polskich emigracji, ze słynnymi pałacami Hotel Lambert i Hotel de Lauzun, Biblioteką Polską, Muzeum Adama Mickiewicza, kościołem St-Louis-en-l’Ile i wieloma wykwintnymi restauracjami, w których można odpocząć po zwiedzeniu interesujących miejsc.

Paryż to wspaniałe rozwiązania urbanistyczne z wielkimi ulicami spacerowo-widokowymi, którymi można dotrzeć do pozostałych zabytków. Najbardziej znaną i rozpoznawaną arterią jest prowadząca od Luwru do pl. Etoile (oficjalnie plac Charlesa-de-Gaulle’a) oś miasta, czyli długie na 2 kilometry Pola Elizejskie z  trasą spacerową, ekskluzywnymi hotelami, restauracjami, teatrami, sklepami i kawiarniami. Po drodze można podziwiać między innymi Plac Zgody, na którym przed laty stała słynna gilotyna, która straciła wiele znanych osobistości, obecnie na placu wznosi się dumnie obelisk Ramzesa II. Zwiedzić warto Pałac Burbonów, a także wspaniały Ogród Tuileries – idealne miejsce na odpoczynek z pięknie utrzymanymi drzewami, kwiatami, klombami, sadzawkami i rzeźbami. Pola Elizejskie ciągną się do placu Charlesa-de-Gaulle’a z pomnikiem narodowym Francji jakim jest Łuk Tryumfalny – wielkie osiągnięcie klasycyzmu czasów cesarskich ukończone w 1836 r., od którego odchodzi 12 ulic z przytulnymi kawiarenkami i sklepami. Budowla ozdobiona jest licznymi rzeźbami przedstawiającymi między innymi główne bitwy cesarza Napoleona. Symboliczne miejsce jest sceną wielu narodowych defilad, a turyści mogą wjechać na tarasy łuku, by z góry podziwiać paryskie ulice. Najbardziej dostojnym pałacem miasta jest Luwr – dawna rezydencja królewska i jedno z najbogatszych muzeów świata. Turystów zachwyca rozległy dziedziniec przez pałacem oraz wirtuozerska szklana piramida, przez którą prowadzi wejście do muzeum. Przed zwiedzaniem Luwru warto zapoznać się z jego rozległą historią, by móc później na spokojnie obejrzeć całą skarbnicę najpiękniejszych na świecie zbiorów zaprezentowanych w siedmiu tematycznych działach, z Mona Lisą Leonarda da Vinci i Wenus z Milo na czele.

Z Ogrodu Tuileries łatwo trafić na Place de la Madeleine uchodzący za doskonałe miejsce do zrobienia zakupów, a także odwiedzane ze względu na nietypową bryłę kościoła La Madeleine nawiązującą do architektury antyku. Ważnym miejscem w tym rejonie jest słynny Place Vendome emanujący przepychem oryginalnych planów z czasów Ludwika XIV, z Kolumną Wielkiej Armii, a także Pałac Elizejski będący oficjalną rezydencją prezydenta Francji oraz najwspanialszy teatr muzyczny świata, jakim jest Theatre National de l’Opera.

W trakcie spaceru po mieście warto odwiedzić Dzielnicę Łacińską usytuowaną na lewym brzegu Sekwany, która była obok Cite najwcześniej zamieszkałym terenem Paryża. W tej historycznej dzielnicy uniwersyteckiej wznosi się dumnie wiele klasztorów, ośrodków naukowych, muzeów, a także pałac Cluny oraz słynna Sorbona – najstarszy i najbardziej znany, europejski uniwersytet założony w 1257 r. Godny polecenia jest Panteon, czyli miejsce pamięci i pochówku narodowych bohaterów Francji, a także Ogród Luksemburski z wieloma atrakcjami turystycznymi, jak chociażby Fontanna Obserwatorium, zbytkowa karuzela czy teatrzyk kukiełkowy. Turystów z pewnością zainteresuje Ogród Botaniczny, Muzeum Historii Naturalnej, a także paryski meczet wybudowany w stylu hiszpańsko-mauretańskim.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Ciekawą dzielnicą jest Montparnasse z jednym z najwyższych w Europie budynkiem biurowym, katakumbami, które raczej powinni zwiedzać turyści o mocnych nerwach, pięknym cmentarzem Montparnasse pełnym rzeźb nagrobnych przypominających dzieła sztuki i drugą co do wielkości świątynią Paryża, jaką jest kościół św. Sulpicjusza. Warto przespacerować się po Placu Wogezów, a także zaglądnąć do Muzeum Pabla Picassa, należącego do najchętniej odwiedzanych placówek muzealnych Paryża z dziełami wielkiego mistrza oraz innych znanych malarzy. Długą wędrówkę można odbyć po Wielkich Bulwarach rozciągających się między kościołem Madeleine a pl. De la Republique. Nieopodal szerokich arterii znajduje się Place de la Bastille, na którym przed laty stała słynna Bastylia, a obecnie zobaczyć można Kolumnę Lipcową wzniesioną dla upamiętnienia ofiar rewolucji francuskiej z 1830 r.

Wielu turystów zagląda na  Pl. Vauban ozdobiony pomnikami wybitnych dowódców z czasów I wojny światowej oraz zwiedza imponujące założenie urbanistyczne, jakim jest XVII-wieczny Pałac Inwalidów – charakterystyczny punkt na mapie turystycznej Paryża służący przed laty jako szpital dla inwalidów wojennych, obecnie pełniący funkcję monumentalnego muzeum wojskowego z bogatymi zbiorami militarnymi. Koniecznie trzeba zajść do pałacowej kaplicy, w której spoczywają prochy cesarza Napoleona, członków jego rodziny oraz wielkich przywódców francuskich.

Jedną z najbardziej znanych dzielnic Paryża jest Montmartre – historyczne wzgórze, po którym przechadza się wielu artystów, a turyści pozują ulicznym malarzom. W tajemniczych zakamarkach mieszczą się przytulne restauracje, winiarnie i kawiarnie, w dzielnicy mieszkały wybitne osobistości ze świata sztuki oraz francuska elita. Dodatkowo mogą zwiedzić imponującą bazylikę Serca Jezusowego – wielki kościół wybudowany z białego kamienia na bazie krzyża w estetyce bizantyjsko-mauretańskiej.

Przed paryskim ratuszem pełniącym funkcje administracyjne bardzo często odbywają się różne imprezy i koncerty, w jego sąsiedztwie wznosi się wieża św. Jakuba, spod której wyruszają pielgrzymi do Santiago de Compostela w Hiszpanii. Ważnym miejscem jest także Pałac Królewski z otaczającymi go ogrodami ozdobionymi nowoczesnymi rzeźbami i fontannami. Zwiedzanie miasta warto wzbogacić o rejs po Sekwanie czy wycieczkę łodzią po kanale St-Martin, a jeżeli turystom spodoba się taka forma zwiedzania miasta, powinni dodatkowo zajrzeć do Muzeum Kanałów Paryskich, obrazującego między innymi historię żeglugi rzecznej i tematy z tym związane. Warto również zajrzeć na Place Blanche sąsiadujący ze słynną sceną Moulin Rogue, na której zrodził się kankan oraz sprawdzić czy najlepsze kasztany są faktycznie na Place Pigalle.

Południowo-zachodnia część miasta zdominowana jest przez konstrukcję, którą pragną zobaczyć, przynajmniej z bliska, wszyscy turyści przyjeżdżający do Paryża. Wieża Eiffel’a przychodzi na myśl każdemu, kto pomyśli o stolicy Francji. Symboliczna budowla, najbardziej efektowna, gdy stanie się między jej czterema filarami, została wzniesiona w 1889 r. dla uświetnienia Wystawy Światowej oraz dla uczczenia stulecia Wielkiej Rewolucji Francuskiej. Na taras widokowy można wjechać windą lub podjąć się karkołomnej wspinaczki, niemniej widok ze szczytu ażurowej konstrukcji pozostanie w pamięci na długie lata. Turyści o zasobniejszych portfelach mogą z powodzeniem pokusić się o kolację przy zachodzie słońca z pięknym widokiem na miasto i stukilometrową panoramę okolic. Od wieży odchodzą Pola Marsowe, na których odbywały się liczne imprezy plenerowe i duże wystawy, a obecnie można spotkać spacerujących turystów i młodzież wygrzewającą się na elegancko przystrzyżonych trawnikach. Turyści często zaglądają na kultowy cmentarz Pere Lachaise, na którym pochowano wiele znanych osobistości z różnych środowisk i grup społecznych, a same tereny nekropolii są dobrym miejscem na długie spacery w zadumie.

Główną oś Paryża zamyka futurystyczne przedmieście Defense, zwane dzielnicą biznesu, z Wielkim Łukiem – nowoczesną budowlą przypominającą kolosalną ramę z tarasem widokowym, a także z programem obfitującym w liczne wystawy czasowe. Najbardziej znanym parkiem w Paryżu jest Lasek Buloński z teatrem na świeżym powietrzu, jeziorkami, po których można pływać łódkami oraz wieloma szlakami pieszymi, doskonale nadającymi się również do jazdy na rowerze.

Zwiedzanie miasta jest niezapomnianym doświadczeniem, bez względu na formę poznawania metropolii, jaką się wybierze. Opcji wycieczek jest tak wiele, ile zabytków powstało na przestrzeni wieków. Oprócz tradycyjnych form zwiedzania można indywidualnie zaplanować wolny czas obfitujący w odwiedzanie poszczególnych dzielnic i obfitujący w uczestnictwo w ogromie wydarzeń kulturalnych, a także życiu nocnym, z którego Paryż słynie. Tematu Paryża nie można wyczerpać, dlatego najlepiej już teraz zamówić bilet lotniczy, by jak najszybciej znaleźć się w oszałamiającym mieście turystycznych atrakcji.

Kuchnia

Kuchnia francuska nie bez powodu budzi uznanie wśród turystów poszukujących kulinarnych doświadczeń, gdyż standardy przygotowywania posiłków zarówno w restauracjach, jak i prywatnych domach są na wyższym poziomie niż w większości innych krajów. Jedzenie jest ważnym elementem życia codziennego, celebrowanym na każdym kroku. Przyjemność jedzenia została przywieziona z Włoch za sprawą księżnej Katarzyny Medycejskiej, rozwinęła się podczas rewolucji francuskiej, a zaistniała na świecie za sprawą filozoficznego traktatu napisanego we Francji pt.: „Filozofia smaku”. Każdy turysta o wyrafinowanym smaku z pewnością znajdzie coś dla swojego podniebienia dzięki bardzo urozmaiconej kuchni związanej z rolniczym i klimatycznym zróżnicowaniem kraju, a także położeniem w sąsiedztwie Morza Śródziemnego i Oceanu Atlantyckiego.

Francuzi jadają wszystko począwszy od mięs takich jak wołowina, wieprzowina, jagnięcina, drób, poprzez sery i ryby, a skończywszy na wyrobach mącznych, owocach i warzywach. Najczęściej są to trzy posiłki dziennie jadane również poza domem – wyjście do restauracji jest niemałą przyjemnością. Lekkie śniadania (petit dejeuner) składają się najczęściej z filiżanki kawy, herbaty lub gorącej czekolady z rogalikiem – croissant, bułką drożdżową – brioche lub bagietką – baguette. Popularne jest również słodkie pieczywo viennoiseries podawane z masłem i konfiturą. Czas obiadu (dejeuner) to przeważnie pora między 12 a 14:30, natomiast kolacje (diner, souper) celebruje się od 19 do późnych godzin wieczornych. Są to spotkania z rodziną i przyjaciółmi charakteryzujące się długimi rozmowami.

Jeżeli ktoś nie ma czasu na obiad chwyta w rękę baguette crudites – bagietkę z sałatą i surowymi warzywami lub po prostu idzie do bistro na stek z frytkami. Turyści próbujący kupić pieczywo przekonają się, że wybór nie jest prosty z racji jego różnorodności i wielu rodzajów. Chleb jada się do każdego posiłku, podobnie jak bagietki, ale tylko świeże. Główny posiłek składa się najczęściej z towarzyszącej aperitifowi zakąski (amuse gueule), przystawki (hors d'oeuvre), dania głównego (plat principal), sera (fromage) i deseru (dessert). Nieodłącznym elementem jest kieliszek lub lampka jakiegoś alkoholu, zwykłe napoje gazowane lub soki uchodzą za przejaw kulinarnej ignorancji. W restauracjach bardzo często do aperitifu podaje się amuse-bouches w postaci koreczków, oliwek, pistacji lub małych, francuskich ciasteczek. Na deser Francuzi chętnie konsumują mus czekoladowy – mousse au chocolat, budyń z jabłkami – creme caramel lub po prostu owoce – fruits, a także rozmaite sery pleśniowe. Pod koniec posiłku kelnerzy często serwują małą, mocną kawę i kieliszek mocnego alkoholu digestif (koniak, armaniak, calvados lub regionalna wódka owocowa), który ma wspomóc trawienie.

Napiwki we Francji to poważna sprawa. Chociaż obsługa jest wliczona w cenę posiłku i nazywa się service compris, to dodatkowo należy zostawić napiwek w przyjętej wysokości 7-10%.

Przy wyborze restauracji warto na samym początku zwrócić uwagę na menu i fakt zawarcia w nim potraw regionalnych, ich brak może świadczyć o niekompetencji restauratora, więc jeżeli ktoś chce spróbować prawdziwej, regionalnej kuchni powinien mieć to na uwadze. Wiele dobrych restauracji oferuje własne wersje lokalnych dań.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Francuzi, na szczęście dla turystów, pieczołowicie zwracają uwagę na świeżość dań i produktów, dlatego półmisek świeżych małż i gotowanych skorupiaków zawsze pachnie morzem, a dzięki szybkiemu obrotowi towarów potrawy zawsze są świeże.

Każdy region jest w gruncie rzeczy zdefiniowany przez lokalne wyroby, najlepsze produkty można znaleźć na obleganych targach, bardzo często ich sprzedawcy mają w zanadrzu jakiś ciekawy przepis, który później można sprawdzić bawiąc się w kulinarnego podróżnika. Wiele ciekawych produktów kupuje się na przydrożnych straganach, mogą to być świeżo zerwane owoce lub konfitury własnej produkcji, marynowane oliwki czy miód ze swojskich pasiek. Turyści zajadają się domowymi serami, warzywami prosto z ogrodów, a także degustują rozmaite trunki przydomowej destylarni.

Jednym z atutów kulinarnych Francji są sery uwielbiane przez każdego podróżnika. Wytwarza się je w rozmaitych rozmiarach i kształtach, układa w wiklinowych koszach, zawija w liście orzecha lub kasztanów. Oferty regionalne prześcigają się jedna za drugą, w wielu miejscach można nabyć kremowy camembert, ser maziowy, pleśniowy, pikantny ser kozi, sery niebieskie, specjały wytwarzane przez mnichów i wiele innych, których koneserzy doliczyli się blisko trzystu, a wciąż powstają nowe odmiany.

Podobnie jest z narodowym trunkiem, jakim jest wino, a podróż do Francji jest świetną okazją, by poznać wiele ciekawych gatunków. Winnice ciągną się kilometrami w większości regionów, a nawet w samej stolicy. Tereny z winnicami określane są mianem apelacji, natomiast samo wino związane jest ze stylem życia i stanowi nieodłączny element każdego posiłku. Najbardziej znane regiony, gdzie produkuje się najlepsze wina to Bordeaux, Szampania, Burgundia i Beaujolais, natomiast najszlachetniejsze odmiany winogron to Cabernet Sauvignon, Pinot Noir i Chardonnay. Zamawiając wina w restauracjach należy pamiętać o podstawowych kategoriach win, takich jak: blanc – białe przykładowo o zapachu kopru włoskiego i anyżu, rose – różowe, na przykład o lekko owocowym zapachu, ambra – bursztynowe o aromacie orzechów, skórki pomarańczy i miodu, rubis – rubinowe o aromatach wiśni i jagód oraz tulie – o ceglanym odcieniu. Najlepszymi szczepami są Muscat, Macebeu, Malvoisie i Grenache. Przed podróżą najlepiej zaopatrzyć się w fachowy poradnik dotyczący win, by później nie mieć problemu przy doborze ulubionego trunku. Warto również zainteresować się wcześniej, gdzie można znaleźć najlepsze winiarnie prowadzące degustacje i oferujące najlepsze wina regionalne.

Obyczaje

Francja jest nowoczesnym państwem, wyróżniającym się na tle innych stylem życia, otwarciem na działania społeczno-kulturalne, a także tradycje, z którymi żaden mieszkaniec tego wspaniałego kraju nie chce się rozstawać. Różnice mentalne z pewnością można dostrzec podróżując po prowincjach, wypoczywając w miejscowościach letniskowych czy też zwiedzając duże miasta.Mieszkańcom Francji podoba się poczucie bezpieczeństwa, brak wulgarności, życiowa pewność i stabilizacja, chociaż szczycą się tym, że od lat uważają się za społeczeństwo bezklasowe.

Domostwa odzwierciedlają najczęściej styl życia swoich właścicieli, gości zaprasza się najczęściej na kolację, a nie na popołudniową herbatkę. Jeżeli trafi się do francuskiego domu warto wziąć z sobą butelkę wina lub słodycze i należy pamiętać, że Francuzi są bardzo gościnni, niemniej uwielbiają poruszać trudne tematy dotyczące religii i obecnej sytuacji politycznej, a impulsywna konwersacja przy stole jest wręcz obowiązkowym elementem spotkania. Słynna zasada konwenansu towarzyskiego savoir-vivre nakazuje zaangażowania się w rozmowę i wysłuchania poglądów swojego rozmówcy. Siadając do stołu warto pamiętać, że to jego właściciel wyznacza odpowiednie miejsce, najczęściej po swojej prawicy, w dobrym tonie leży sięgnięcie po lampkę wina dopiero wtedy, gdy gospodarz wzniesie toast.

Pozdrowienie i powitanie są we Francji bardziej rozpowszechnione i przyjacielskie niż w Polsce, dlatego nie należy się dziwić, gdy w każdym sklepie, na rogu ulicy, w parku czy instytucji usłyszy się przyjazne bonjour madame/monsieur czy salut!; normalnością są również często słyszane pardon czy merci. Przy powitaniu i żegnaniu Francuzi często całują kobiety w policzek, a mężczyźni zwyczajnie podają sobie rękę.

Narodowym obyczajem, z którym bardzo często można się zetknąć w wielu parkach i na wyznaczonych terenach jest gra w kule – petanque. Kibice i gracze tej charyzmatycznej dyscypliny zbierają się wieczorami w wielu miejscach i rzucają ołowianymi kulami popijając przy tym pastis – likier o smaku anyżowym. Otwartość Francuzów na przyjaciół i nowe znajomości jest powszechna. Często umawiają się na wspólne grillowanie, degustację wina, urządzają pikniki i organizują wspólne wyjścia do restauracji.

Jeżeli turyści mają zacięcie do polowań z pewnością we Francji znajdą sprzymierzeńców tego specyficznego hobby. Francuzi uwielbiają polować w różnych formach, z nagonką, łukiem oraz z sokołem, towarzyszą temu najczęściej myśliwskie imprezy i biesiady.

Francuzi przywiązuję wielką wagę do tradycji i folkloru. W gronie rodziny i bliskich, najczęściej ustnie, przekazują z pokolenia na pokolenie legendy, przesądy, przysłowia, pieśni i tańce. Podróżując po poszczególnych regionach można zwrócić uwagę na ciekawe różnice występujące pomiędzy zachowaniem ludzi. Lista obchodzony świąt, obrzędów religijnych i towarzyszących im imprez jest bardzo długa. Francję zamieszkują w większości katolicy, więc w gronie rodzinnym obchodzi się Boże Narodzenie, chociaż przez różnorodność kulturową Francja uchodzi za kraj wielowyznaniowy. Podobnie świętuje się daty zakończenia dwóch wojen światowych, w których Francja odegrała niemałą rolę (8 maj i 11 listopad), a także 14 lipca – dzień wyzwolenia Bastylii, kiedy na terenie całego kraju odbywają się liczne imprezy, festyny, koncerty i przedstawienia. Karnawał jest również obchodzony hucznie, ulice zapełniają się tłumnymi pochodami zakończonymi pokazami fajerwerków. Na mapie Francji zapisały się także ważne ośrodki kultów religijnych, do których pielgrzymują wierni z całego świata, a święte miejsca bardzo często wymienia się w przewodnikach jako atrakcyjne turystycznie; najbardziej znane to Lourdes, Lisieux, Chartes i Le Puy. Bardzo często obchodzone są również lokalne święta jak na przykład święto lawendy w Prowansji, dzień sera i uroczystość kwitnących cytryn w Szampanii, święto ostryg w Cental czy kiszonej kapusty w Alzacji.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Jedną z ciekawych tradycji jest corrida – walki byków organizowane według hiszpańskich zasad z udziałem słynnych torreadorów. W wielu miejscach można znaleźć specjalne areny przystosowane dla tego niebezpiecznego widowiska. Popularna jest również „pogoń za kokardą”, kiedy młodzi mężczyźni próbują wyrwać bykowi przymocowaną pomiędzy rogami wstęgę. Specjalnie dla turystów przygotowywane są bardziej bezpieczne wersje zabawy, kiedy byka zastępuje krowa lub młody cielak.

Jak w każdym kraju, również we Francji obowiązują pewne zasady związane z zachowaniem się w restauracjach. Chociaż opłata za obsługę wliczona jest do rachunku service compris, za normalność przyjęło się zostawianie dodatkowych napiwków, najczęściej wysokości 7-10% zapłaconej kwoty. W kawiarniach i barach można zostawić napiwek na specjalnym talerzyku ustawionym na kontuarze. Turyści zostawiają również napiwki taksówkarzom, przewodnikom i pokojówkom hotelowym.

We Francji, podobnie jak w Polsce, obowiązują ścisłe zasady dotyczące palenia papierosów. Zakaz palenia obowiązuje we wszystkich budynkach użyteczności publicznej, zadaszonych placach, restauracjach, kawiarniach, środkach komunikacji itp. Palić można w wyznaczonych do tego miejscach zwanych espace fumeur.

Warto również pamiętać o pewnych zasadach przy kupowaniu napojów. W przypadku piwa należy poprosić o małe piwo „un demi” lub duże „un serieux”, przy zamawianiu piwa w języku angielskim czy niemieckim przez nieporozumienie można dostać litrowy dzban. Podobnie jest z kawą, należy uważać na samo określenie „kawa”, lepiej poprosić czarną „un expresso” lub białą „un creme”.

Zwiedzając muzea warto pamiętać, że fotografowanie ich wnętrz jest często możliwe, ale dopiero po uiszczeniu odpowiedniej opłaty, natomiast zwiedzając zabytki sakralne dobrze jest być odpowiednio ubranym, niemniej pod tym względem Francuzi nie są tak restrykcyjni, jak inne narody udostępniające turystom swoje świątynie.

Wycieczki Fakultatywne

Wersal – pełen przepychu pałac królewski leżący u wrót Paryża zachwyca swoim przepychem od kilku stuleci. Na miejscu pałacu myśliwskiego Ludwika XIII jego następca, Ludwik XIV postanowił w 1661 r. zbudować swoją rezydencję. Pracami kierowali najwybitniejsi architekci owego czasu tworząc jedne z najwspanialszych dzieł architektonicznych Francji. Wersal to duże miasto z wytwornym pałacem, które co roku odwiedzają miliony turystów. W historycznym miejscu podpisywano prze laty ważne traktaty, a pałacowe komnaty były świadkiem podejmowania ważnych dla Francji decyzji. W obecnych czasach cały teren obejmuje zespół muzealny, na który składa się sam pałac, rezydencje, wspaniały park, posiadłość Marii Antoniny i wiele innych podrzędnych budynków. Na Dziedzińcu Królewskim dumnie wznosi się konny pomnik Ludwika XIV, idą dalej po kolejnym dziedzińcu wyłożonym marmurowymi płytami dociera się do najstarszej części pałacu, która pierwotnie była zameczkiem myśliwskim, a dziś jest największym pałacem Europy. Tłumy turystów przewijają się przez skrzydło południowe, by dostać się do kaplicy królewskiej oraz sali opery pałacowej, której widownia pomieści kilkaset osób. Zachwycają pełne przepychu apartamenty reprezentacyjne noszące nazwy wywodzące się z mitologii rzymskiej, jak np.: salon Obfitości czy salon Apollina. W całym kompleksie znajduje się kilkaset pomieszczeń, z których każde ma swoją historię, intrygę i niepowtarzalne wnętrze. Imponująca jest Galeria Lustrzana, Sypialnia Króla, liczne salony ozdobione obrazami czy kunsztownie wykonane kaplice. Z apartamentów często korzystał Napoleon Bonaparte, w pałacu przez pewien czas urzędowała Maria Leszczyńska, wiele pamiątek pochodzi również z czasów Marii Antoniny i Marii Teresy. Uczta dla oczu powinna zakończyć się w wersalskich ogrodach zajmujących olbrzymie tereny ozdobione basenami, fontannami, rzeźbami i bujną roślinnością. W miejscu tym można spędzić wiele godzin rozkoszując się pięknem kwiatów, drzew i artystycznych form ogrodniczego mistrzostwa. Spacer prowadzi do wspaniałych pałaców Grand Trianon i Petit Trianom, natomiast będąc w mieście dodatkowo można zobaczyć między innymi stajnie królewskie oraz katedrę St-Louis.

Marley-le-Roi – pałac z niezwykłym zespołem ogrodowym można podziwiać w niewielkiej miejscowośći położonej na zachód od Paryża. Rezydencję wzniesiono po sukcesach takich powieść jak „Trzej Muszkieterowie” i „Hrabia Monte Christo”, a oprócz zachwycającej budowli warto zwiedzić również Musee Promenade de Marly-le-Roi prezentujące dzieła sztuki i urządzenia techniczne pochodzące z czasów świetności rezydencji.

Maisons-Laffitte – niewielkie miasto ważne dla Polaków za sprawą Instytutu Literackiego, który był najważniejszą placówką polityczną, literacką i kulturalną polskiej emigracji po 1945 r., związaną z osobą pisarza Jerzego Giedroycia. Miasto powstało już w czasach rzymskich, przez kolejne wieki rządziły nim poszczególne rody i rodziny rozbudowując miejscowość i wznosząc w XVII w. perłę architektury francuskiej, jaką jest zamek łączący elementy klasycystyczne i barokowe. Całość zabudowań wraz z ogrodami i parkiem tworzą wspaniałe tereny do romantycznych spacerów, przywołujące na myśl czasy Ludwika XIV i polskich pisarzy szukających schronienia na obczyźnie.

St-Germain-en-Laye – w okolicznych lasach polowali liczni królowie, w miejscowym zamku przychodziło nie raz na świat królewskie potomstwo, natomiast obecnie można zwiedzić wąskie uliczki miasta tworzące romantyczną atmosferę. Sam Chateau Vieux, w którym znajduje się Muzeum Archeologiczne zachwyca prowadzącą do niego, majestatyczną promenadą, wspaniałą kaplicą oraz wielkimi tarasami nad Sekwaną, z których roztacza się niebywały widok na Paryż. W samym miasteczku godna polecenia jest świątynia St-Germain z XI w. i dom, w którym przyszedł na świat słynny kompozytor Claude Debussy. Mieści się w nim niewielkie muzeum z pamiątkami osobistymi i dokumentami po artyście.

Montmorency – miasto z polskimi korzeniami, dla którego zasłużyli się i w którym zostali pochowani między innymi poeta Jan Ursyn Niemcewicz i generał Karol Kniaziewicz. Po powstaniu listopadowym w mieście osiedlało się wielu polskich emigrantów, zwiedzić można między innymi cmentarz de Champeaux, na którym tymczasowo byli pochowani Adam Mickiewicz i książę Adam Czartoryski oraz wspaniałe rezydencje wybudowane w mieście, a także kolegiatę św. Marcina z licznymi pamiątkami pochodzącymi z czasów Wielkiej Emigracji.

Compiegne – przed laty ulubiona siedziba średniowiecznych królów, z której władcy Francji wypuszczali się w liściaste lasy na polowania. Okolica zasłynęła również jako miejsce, w którym Burgundczycy pojmali narodową bohaterkę Francji Joannę d’Arc, straconą później na stosie. W miejscowej rezydencji częstym gościem był również Napoleon III, który najwięcej czasu spędzał na polowaniach i uroczystych balach. Największą atrakcją turystyczną jest Chateau de Compiegne – wielka XVIII-wieczna rezydencja wzniesiona w stylu klasycystycznym z zachowanymi bogatymi komnatami królewskimi, Muzeum Drugiego Cesarstwa, a także z ciekawym dla turystów Muzeum Samochodów i Turystyki. Kilka kilometrów za miastem działa ważne, historyczne Muzeum Zawieszenia Broni obrazujące historię zawarcia pokoju między Francuzami i Niemcami podczas I  wojny światowej oraz okoliczności kapitulacji Francji przed hitlerowcami z 1940 r. Można zobaczyć między innymi kopię oryginalnego wagonu, w którym podpisywano rozejmy.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Beauvais – jedną z najwspanialszych, francuskich katedr można oglądnąć w miejscowości, w której najczęściej lądują samoloty z turystami wyruszającymi na zwiedzanie Paryża. Zanim wsiądzie się do autobusu warto zwiedzić katedrę św. Piotra słynącą z najwyższego we Francji wnętrza w stylu gotyckim. Do środka prowadzą bogato zdobione renesansowe drzwi, wnętrze rozświetlają promienie wpadające przez ozdobne witraże, zachwyca także ciekawy zegar astronomiczny. Dodatkową atrakcją katedry są przedstawienia „światło i dźwięk” wzbudzające podziw i podkreślające ogromne rozmiary świątyni. Przy okazji warto zwiedzić pałac biskupi z urządzonym w nim Musee Departamentale de l’Oise z bogatą kolekcją sztuki z różnych okresów.

Saint-Denis – miejscowość położona na przedmieściach Paryża, którą warto odwiedzić ze względu na wspaniałą gotycką świątynię, w której od wieków chowano francuskich władców. Katedra św. Dionizego była pierwszą gotycką świątynią, a także wzorem dla wznoszenia późniejszych katedr w okolicznych miejscowościach. Z budową katedry wiąże się ciekawa legenda, według której jej patron i pierwszy biskup Paryża został zamordowany i przybył do miasta z Montmarte z własną głową pod pachą. We wnętrzu uchodzącym za muzeum francuskiej sztuki funeralnej można podziwiać niezwykłe grobowce ważnych osobistości, między innymi Ludwika XVI, Marii Antoniny i Katarzyny Medycejskiej. Godne uwagi są także piękne strzeliste kolumny i bogato zdobione kaplice. Saint-Denis to również gratka dla miłośników piłki nożnej, którzy przy okazji pobytu w mieście mogą zwiedzić Stade de France – największy stadion piłkarski we Francji.

Disneyland Paris – kraina baśni i przygód – jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc we Francji, w którym uciechom i rozrywkom mogą oddawać się zarówno dzieci, jak i dorośli. Dla turystów przygotowano setki atrakcji, z których można korzystać dzięki wielu rozwiązaniom biletowym. Chociaż zmorą odwiedzających bajkowe miejsce są długie kolejki wielu turystów jest tak zachwyconych światem zabaw, że odwiedza Disneyland kilka razy. Po parku jeździ kolejka, która zabiera entuzjastów dobrej zabawy do tematycznych miejsc jak chociażby zamek Śpiącej Królewny, Labirynt Alicji w Krainie Czarów czy Fabryka Marzeń. Małymi uliczkami paradują postaci z filmów Disneya, w Krainie Przygód można przejechać się kolejką przez Świątynię Zagłady znaną z filmów o Indiana Jonesie, maluchy zapominają o świecie w Krainie Fantazji, a dorośli przypominają sobie dziecięce marzenia w Krainie Odkryć. Różnorodne atrakcje często ulegają zmianie i na ich miejsce powstają, nowe, jeszcze bardziej zadziwiające, czasami sezonowe, a także stanowiące stałe punkty parku.  Disneyland zabiera turystów w niezwykły świat, w którym na wiele godzin mogą zapomnieć o codzienności. Oprócz dziesiątek rozmaitych i tematycznych atrakcji na terenie parku funkcjonuje ogrom sklepów z pamiątkami, restauracji, butików, a także działają hotele z możliwością noclegu przez kilka dni.

Park Asterixa – drugi po Disneylandzie, wspaniale urządzony park rozrywki z wieloma atrakcjami dla dzieci i dorosłych. Galijska osada oddalona około 30 km na północ od Paryża podzielona jest na kilka sekcji tematycznych, gdzie turyści mogą wyszaleć się i zabawić w Mieście Rzymskim, Antycznej Grecji czy Paryskiej Ulicy. Rozbawionym gościom towarzyszą zawsze Asterix i Obelix, a moc wrażeń zapewniają dodatkowo kolejki górskie, diabelskie młyny i karuzele. Dla turystów przygotowano wiele różnorodnych imprez tematycznych, których ogrom gwarantuje co najmniej kilkudniową zabawę.

Francja w miniaturze – niedaleko Wersalu w niewielkiej miejscowości Elancourt turyści mogą przyjrzeć się najważniejszym zabytkom Francji z nieco innej perspektywy. Szczególnie dzieciom podobają się miniaturowe zamki nad Loarą, dawne fortece, francuskie miasta i katedry, a także wiele innych budowli zaprezentowanych w niecodziennej formie.

Chartres – miasto położone na ważnym szlaku pielgrzymkowym do Santiago de Compostela ma w sobie niepowtarzalny urok. Pradawna osada wzniesiona w tym miejscu była uważana za centrum druidyzmu – religii starożytnych Celtów, a w IV w. stanowiła już centrum chrześcijańskiego biskupstwa, w którym przy murach miejskich wzniesiono pierwszą katedrę. W jej wnętrach w 1594 r. koronowano króla Francji Henryka z Nawarry i chociaż miasto ucierpiało podczas wojen  religijnych jego rozwój nastąpił w momencie wybudowania linii kolejowej do Paryża w 1849 r. W Chartres znajduje się wiele ciekawych zabytków, z których najważniejszym jest katedra Notre-Dame wzniesiona na malowniczym wzgórzu w sąsiedztwie rzeki Eure. Wzgórze miało symbolizować obecność i siłę bóstw, a na ruinach starej świątyni romańskie w latach 1194-1260 wzniesiono nie-zwykła katedrę, zwaną „pałacem stylów”, wpisaną po latach na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Na uwagę zasługuje wspaniała rozeta, dwie niesymetryczne wieże oraz witraże zbudowane z setek malutkich szybek, przez które dostają się promienie słoneczne tworzące we wnętrzu niespotykany klimat. Turyści godzinami podziwiają Portal Królewski, mistyczne ozdoby, liczne symboliczne elementy oraz otoczoną aurą tajemniczości figurkę Czarnej Madonny, która przechowywana jest w świątynnej krypcie, podobnie jak wiele ciekawych skarbów sakralnych. Oprócz nie-zwykłej katedry warto również zwiedzić średniowieczną starówkę, Musee des Beaux-Arts z kolekcją obejmującą sztukę dawną i nowoczesną oraz Muzeum Witraży. Turyści spacerujący po mieście zwracają uwagę na piękne, stare domy, smakują niezwykłej kuchni, a także interesują się ciekawą architekturą starych pralni i młynów.

Najczęściej Zadawane Pytania

Kiedy najlepiej wybrać się do Paryża?
Paryż jest miastem, które ze względu na ilość atrakcji można odwiedzać przez cały rok. Wbrew pozorom w lipcu i sierpniu w mieście nie jest tak tłoczno z racji tego, że Paryżanie wyjeżdżają na wakacje, a na ulicach najczęściej można spotkać turystów. Należy się wtedy liczyć z kolejkami do większości muzeów i najczęściej odwiedzanych zabytków. Również temperatury mogą dawać się we znaki, niemniej przed promieniami słonecznymi można schronić się w wielu ocienionych miejscach i na terenach zielonych, a także udać się w pobliże bijącej chłodem Sekwany. Dogodną porą na zwiedzanie miasta jest maj i czerwiec, kiedy temperatury nie są jeszcze wysokie, a także jesień – okres, w którym Paryż pokrywa się piękną szatą roślinną mieniącą się w różnych kolorach, chociaż należy być przygotowanym na deszcze. Również zimą mieszkańcy Paryża wybierają się na narty w Alpy i Pireneje, a więc ulice nie są tak zatłoczone i można z powodzeniem zwiedzić te zabytki, które pozostały jeszcze na niekończącej się mapie turystycznej Paryża. W tych okresach można trafić na ceny nieco niższe niż w typowym sezonie turystycznym.

Paryż to również nieskończona ilość festiwali, imprez kulturalnych i koncertów, więc warto tak zaplanować zwiedzanie miasta, aby pokryło się z jakimś ciekawym wydarzeniem. Plenerowe pokazy dzieł między innymi Szekspira można podziwiać na ulicach miasta w maju na Festiwalu Teatralnym. Czerwiec przyciąga turystów Paryskim Festiwalem Jazzowym oraz Paryskim Latem Filmowym. W lipcu można trafić na Święto Bastylii, cykl koncertów i przedstawień organizowany w ramach Paryskiego Lata oraz na finał Tour de France. Ciekawy jest także Festiwal Jesieni prezentujący między innymi przegląd francuskich teatrów dramatycznych, nocne zwiedzanie muzeów w październiku czy święto winobrania na Montmartrze. Wielu turystów wybiera się do Paryża w grudniu, by na Polach Elizejskich i nie tylko spędzić najpiękniejszego Sylwestra w życiu.

Jaka waluta obowiązuje we Francji i jakie są orientacyjne ceny?
We Francji obowiązuje wspólna dla całej Unii Europejskiej waluta – Euro. Konsekwencją tego są nieco wyższe ceny niż w Polsce, zwłaszcza jeżeli chodzi o posiłki w restauracjach i infrastrukturę turystyczną.

Gdzie i jakie pamiątki kupić w Paryżu?
Zakup pamiątek nie stanowi żadnego problemu. Do najbardziej poszukiwanych pamiątek należą: ceramika z Rouen, koronki z Alencon, kryształy z Baccarat, a także regionalne wina, których ilość w każdym regionie może zawrócić w głowie. Turyści z wakacji przywożą wspaniałe kulinarne przysmaki, jak rozmaite sery, ciastka maślane, kiełbasy, słynną musztardę Dijon lub butelkę oliwy. Wiele regionów może pochwalić się doskonałymi wyrobami garncarskimi, fajansowymi, szkłem artystycznym, wyrobami skórzanymi, wikliną i porcelaną. Turystki powinny rozglądać się za modnymi torebkami i apaszkami, w ekskluzywnych sklepach nie brakuje również oszałamiających, francuskich perfum. Za markowymi ubraniami najlepiej rozglądać się w sklepach oferujących posezonową wyprzedaż towarów. Podróżniczą kolekcję powinny również ozdobić miniaturki znanych, francuskich budowli jak Wieża Eiffela czy katedra Notre Dame.

W Paryżu prawie na każdym kroku można znaleźć interesujące przedmioty. W Dzielnicy Łacińskiej działa mnóstwo sklepów z ubraniami i efektownymi pamiątkami, w wielu miejscach można trafić na wspaniałe domy towarowe, najbardziej znany jest Le Bon Marche, Galerie Lafayette oraz Le Printemps. Wielu turystów poszukuje pamiątek na avenue Montaigne, placu Madeleine, między ulicami Grenelle, Cherche-Midi i Saints-Peres. Z pewnością warto zajrzeć do kopalni pamiątek, jaką jest pchli targ na przedmieściu St-Quen. Niewielkie miasteczka handlowe funkcjonują również w obrębie Marche aux Puces. Dzieła sztuki, obrazy, rzeźby i ceramikę najlepiej kupować na słynnym place du Tartre w dzielnicy Montmartre.

Jaki czas obowiązuje we Francji?
We Francji obowiązuje taki sam czas jak w Polsce.

Jak poruszać się po Paryżu?
Stolica Francji świetnie jest zorganizowana pod względem komunikacji. Najprostszym i najszybszym środkiem transportu jest metro (przed korzystaniem warto zaopatrzyć się w szczegółową mapę ze stacjami, aby dobrze zaplanować zwiedzanie, a także zapoznać się z systemem karnetów i biletów, żeby bez potrzeby nie przepłacać za przejazdy). Paryż ma to do siebie, że przy większości adresów i na wizytówkach można znaleźć informacje na jakim przystanku metra trzeba wysiąść, by bez problemu dotrzeć do celu. Sprawnie funkcjonujący system obsługuje kilkanaście linii zarówno podziemnych, jak i naziemnych. Linie łatwo można identyfikować po poszczególnych kolorach, a szczegółowe plany można również znaleźć na większości przystanków. Warto wiedzieć, że poszczególne linie biorą swoją nazwę od stacji końcowych.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Po mieście można poruszać się szybką kolejką zwaną Reseau Express Regional, niemniej należy pamiętać o innych stawkach obowiązujących w granicach miasta i poza nim.

Te same bilety co w metrze obowiązują również w sprawnie działającej komunikacji autobusowej obejmującej kilkaset kilometrów połączeń. Turyści mieszkający poza Paryżem mogą korzystać z Noctilien – nocnej sieci docierającej do terenów podmiejskich. Doskonałym sposobem na zwiedzenia miasta są tzw. Balabusy, których trasa pozwala obejrzeć większość najważniejszych zabytków, a także Batobusy, czyli niewielkie statki wycieczkowe pływające po Sekwanie, zatrzymujące się w punktach ciekawych pod względem turystycznym.

Taxi Parisien można zatrzymać na ulicy, zamówić z hotelu lub po prostu na postoju. Opłaty zależą od długości trasy, niemniej tak jak w każdym dużym mieście trzeba mieć na uwadze obowiązujące strefy i uczciwość kierowców.

Najmniej przyjemnym sposobem poruszania po Paryżu jest własny samochód. W mieście często można trafić na korki, ulic są jednokierunkowe i bez trudu można zabłądzić. Znalezienie miejsca do parkowania także jest niemałym wyczynem, a parkowanie zderzak w zderzak to codzienność, więc nie narażając auta lepiej zostawić je w miejscu zamieszkania i skorzystać z komunikacji miejskiej lub roweru, który jest jednym z lepszych środków polecanym turystom na zwiedzanie miasta.

Jakie są ograniczenia celne we Francji?
Przewóz towarów podlega ograniczeniom ilościowym na zasadach obowiązujących w UE, co oznacza w praktyce, że rzeczy osobiste i sprzęt na własny użytek nie podlega ograniczeniom celnym. W przypadku towarów można wwozić i wywozić: do 800 szt. papierosów, 200 szt. cygar, 10 l spirytusu, 20 l mocniejszego alkoholu, 90 l wina i 110 l piwa.

Jakie dokumenty potrzebne są w razie konieczności skorzystania z służby zdrowia we Francji?
W nagłych przypadkach turyści z Polski objęci są we Francji bezpłatną podstawową opieką medyczną. Opłaca się jednak wykupić polisę ubezpieczenia podróżnego, która w razie potrzeby umożliwi pokrycie kosztów bardziej zaawansowanego leczenia i transport medyczny. Jeżeli posiadamy ubezpieczenie prywatne należy zapoznać się z jego warunkami, gdyż w większości przypadków ubezpieczeniem objęte są koszty leczenia powyżej pewnych kwot, które należy samemu opłacić. Przed wyjazdem za granicę dobrze jest jednak w oddziale wojewódzkiego NFZ złożyć wniosek o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, która jest dowodem posiadania takiego ubezpieczenia.

Ze względu na inną florę bakteryjną należy starannie wybierać restauracje lub jadać w hotelach i przestrzegać podstawowych zasad higieny. Turyści powinni pić wyłącznie wodę butelkowaną, ewentualnie gotowaną co najmniej 10 min. Szczepienia ochronne nie są wymagane i nie ma zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych, niemniej przed wyjazdem warto sprawdzić czy szczepienia nie są zalecane sezonowo.

Ważne informacje MSZ

Dokumentem uprawniającym nas do pobytu na terenie Francji jest dowód osobisty lub paszport (o ile nie posiadamy dowodu). Obowiązują nas te same co w innych krajach Unii Europejskiej przepisy dewizowe oraz nie ma obowiązku meldunkowego, jeżeli nasz pobyt na terenie kraju nie przekracza 90 dni.

Szczegółowe i aktualne informacje można znaleźć na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych: www.msz.gov.pl lub na stronie ambasad i konsulatów we Francji.

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Francuskiej
Francja, Paryż, 1, Talleyrand, 75007
Tel.: +33 143173405 Tel. dyżurny: +33 680580220 Faks: +33 143173507
paryz.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.paryz.polemb.net

Stałe Przedstawicielstwo Rzeczypospolitej Polskiej przy Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju w Paryżu
Francja, Paryż, 136, rue de Longchamp, 75116
Tel.: +33 156 285760
paryz.oecd.sekretariat@msz.gov.pl
www.paryzoecd.polemb.net

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Stałe Przedstawicielstwo Rzeczypospolitej Polskiej przy Organizacji Narodów Zjednoczonych do Spraw Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO) w Paryżu
Francja, Paryż, , 75015 Paris
Tel.: +33 145 682 997 Faks: +33 145 665 956
dl.poland@unesco-delegations.org

Instytut Polski w Paryżu
Francja, Paryż, 31, rue Jean Goujon, 75008
Tel.: +33 1 53 93 90 10 Faks: +33 1 45-62-07-90
info@institutpolonais.fr
www.institutpolonais.fr

Wydział Konsularny Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Paryżu
Francja, Paryż, 5, rue de Talleyrand, 75007
Tel.: +33 1 43 17 34 74 Tel.: +33 1 43 17 34 22 Tel. dyżurny: +33 6 80 58 02 20 Faks: +33 1 43 17 34 34
info@consulat-pologne-paris.com.fr
www.pariskg.polemb.net

Pireneje

Północna Francja

Szampania

Zatoka Biskajska

Francja: Alzacja , Bretania , Burgundia , Dolina Garonny , Dolina Loary , Korsyka , Lazurowe Wybrzeże , Lotaryngia , Masyw Centralny , Nicea , Normandia , Paryż , Pireneje , Północna Francja , Szampania , Zatoka Biskajska

Wybierz region Alzacja , Bretania , Burgundia , Dolina Garonny , Dolina Loary , Korsyka , Lazurowe Wybrzeże , Lotaryngia , Masyw Centralny , Nicea , Normandia , Paryż , Pireneje , Północna Francja , Szampania , Zatoka Biskajska